Kako se radi juha

Kako se radi juha

Pogreške zbog kojih juha ne ispada dobro

I dok se kuhanje juhe na prvu čini kao jedan od lakših kulinarskih zadataka koji traži samo lonac vode, meso i povrće, samo kuhanje i nije tako jednostavan proces. Prilikom pripreme i kuhanja mnogi od nas rade greške kojih često nismo niti svjesni. Koje su to najčešće pogreške u kuhanju? Kuhanje na prevelikoj temperaturi - U želji za brzom pripremom juhu često kuhamo na najjačoj vatri. Ovo dovodi do toga da meso postaje suho, povrće prekuhano. Juha bi se trebala kuhati na nižoj vatri, dulje vremena. Nedovoljno soli - Omjer soli je itekako važan faktor. Vjerujte svojim osjetilima i kuhajte prema osjećaju, ne prema receptu.

Voda može biti dovoljna - Mnogi u vodu stavljaju pileću ili goveđu kocku kako bi poboljšali okus, no sama voda u kojoj se kuhalo meso, kost ili povrće može biti dovoljno. Prekuhano povrća - Povrće i meso se ne smiju kuhati zajedno. Povrće zahtjeva manje vremena za termičku obradu i često bude prekuhano. Povrće dodajte pred kraj kuhanja ili ga izvadite iz juhe kada je kuhano. Krivo odabrani začini - Eksperimentiranje s začinima je poželjno, no umjereno. Juha je jelo koje se gradi, stoga je poželjno da obratite pažnju na sastojke i način kuhanja.

Juha u sat vremena

Juha je nezaobilazno jelo svakog stola. Jede se najčešće kao toplo predjelo i njena priprema traži određeno vrijeme i znanje. Iskusni kuhari često naglašavaju da su juhe bolje što se dulje kuhaju. Stoga, ako imate dovoljno vremena posvetite se pripremi s odgovarajućim sastojcima. Što ako nemate vremena za višesatno kuhanje? Juhe možete pripremiti i u svega sat vremena. Kako? Slijedite navedeni recept: Sastojci - 500 g pilećeg mesa, 500 g povrća za juhu, 1 srednja glavica luka, 2 žlice masti ili ulja, 100 g smrznutog graška, začini, voda. Za noklice - 1 jaje i 60 do 100 g brašna.

Priprema - Očistite povrće za juhu i narežite na kolutiće ili kockice. Luk nasjeckajte na manje kockice i dobro prodinstajte. Meso izrežite ili ostavite u komadima. Na dinstani luk bacite meso i dinstajte sve zajedno 10 minuta, dodajte papar i sol. Na navedeno bacite povrće, promiješajte da se sjedini i zalijte s 2 litre vode. Kada sve zavrije ostavite da se lagano krčka barem pola sata. Nakon pola sata vidite da li je gustća u redu, i da li su vam okusi dobri. Ovdje dodajte listove peršina, smrznuti grašak i kuhajte dodatno 10 minuta. Za ovo vrijeme napravite noklice. Umjesite navedene sastojke i s žličicom oblikujte noklice koje direktno dodajete u juhu. Kuhajte još 5 minuta. Juha se servira topla.

Juha serviranje i spremanje

Svaka juha se poslužuje topla, na način da se u tanjur stavi meso, juha, noklice, povrće. Po želji se može dodatno začiniti. Ako vam je ispala mutna, možete ju dodatno procijediti kako bi bila što bistrija prije posluživanja. Dobro pripremljene juhe mogu se držati u hladnjaku naredna 3 do 4 dana, no poželjno je da bude bez mesa. Da li se juhe mogu zamrznuti? Da. Zamrznute juhe odlična su alternativa juhama iz vrećice, stoga je poželjno da ih uvijek imate u zamrzivaču.

Juhe se mogu lako zamrznuti, osobito ako imate malene posudice koje su za to predviđene. Nakon odmrzavanja morate imati na umu da one mogu biti vodenastog okusa, što znači da ćete prilikom grijanja možda morati podebljati okuse. Ovo jelo poslužuje se često prije glavnog jela i zapravo otvaraju tek. Neovisno kakvu juhu volite, ovo jelo zahtjeva određeno vrijeme za pripremu i kuhanje. Ako vam se ne eksperimentira, tada uvijek možete napraviti juhu od kocke za juhe ili uz vrećice.


Tagovi: