Kako se riješiti biljnih grinja – Kako prepoznati i riješiti se sitnih napasnika

Kako se riješiti biljnih grinja - Kako prepoznati i riješiti se sitnih napasnika

Što su biljne grinje i kako ih prepoznati

Nametnici iz porodice paučnjaka vrlo su sitne životinje koje se hrane biljkama i tako prenose bolesti na biljku. Biljne grinje su štetočine, male paukove pršice koje mogu u kratkom roku napraviti veliku štetu na biljkama koje su napale. Nalazimo ih u kolonijama a obično su crvene, svijetle ili smeđe boje i imaju ovalni oblik. Vrlo brzo se razmnožavaju pa tako brzo stvaraju kolonije koje mogu uništiti cijelu biljku koju napadnu.

Paukove pršice vole topla i suha mjesta pa kada nedostaje vlage u ljetnim mjesecima, ali i zimi u u unutrašnjim prostorijama koje grijemo njima je to ideano za razmnožavanje i širenje. Upravo zato je važno biljku vlažiti i po listovima kako bi se isprale ove sitne napasti. Nalaze se na donjim stranama listova gdje se skrivaju i prehranjuju sisanjem biljnih sokova od čega listovi postaju žuti i suše se.

Ovu pojavu se može primjetiti po mrežama koje ovi nametnici izgrađuju i kojima se kreću, stoga obratite pažnju na te sitne mreže s donje strane listova ako listovi počnu žutjeti jer u tom slučaju su biljne grinje zasigurno napale vašu biljku. Pakove pršice nisu jedina vrsta grinja koja napada biljke, te postoje i grinje šiškarice, crveni pauci, steneotarsonemus laticeps, tarsonemidne grinje i druge vrste.

Kako ukloniti biljne grinje

Prvenstveno trebate redovito pratiti vaše biljke tokom njegovanja i brige o biljkama, te na prvi znak pojave sitnih mrežica i malih ovalnih bića trebate poduzeti mjere uklanjanja kako se kolonija grinja ne bi raširila. Ukoliko se radi o ukrasnim biljkama koje nisu za konzmaciju uklanjanje možete obaviti i pomoću kemijskih sredstava, insekticida, no preporučuje se da prvo probate na prirodan način ukloniti biljne grinje s vaših biljaka jer je to i bolje za biljke.

Listovi koji su se osušili, vrlo su oštećeni i ne možete više oporaviti, te ih je potrebno ukloniti s biljke i spaliti kako grinje ne bi prešle na druge biljke ako ih samo bacite negdje u vrtu. Nakon što ste uklonili propalo lišće grinje možete ukloniti ručno uz pomoć rukavica, no to trebate raditi vrlo nježno kako ne bi trljanjem oštetili listove. Ukoliko je napadnuta samo jedna biljka koja se nalazi u tegli odvojte je od ostalih biljaka kako biljne grinje ne bi prešle na ostatak biljaka u okolini, te svakako pregledajte o ostale biljke.

Prirodni insekticid neem u sebi sadrži sastojke koji vrlo učinkovito djeluju na pomor grinja, to je ulje koje se pošprica po donjoj strani listova gdje se grinje hrane, pa će konzumacijom sokova biljke grinje konzumirati i ovo prirodno ulje, a sastojak azadirachtin će utjecati na probavu grinja i time će gubiti apetit i time smanjiti njihovu reprodukciju i širenje kolonije.

Kako spriječiti biljne grinje

Tuširanjem biljke naročito listova spriječit ćete pojavu stvaranja kolonija jer biljne grinje ne vole vlagu, a voda će ih isprati i otjerati. No, pazite na temperaturu vode koja ne smije biti prevruća kako ne bi uništila listove biljaka, pa je bolje tuširanje napraviti hladnijom vodom. Ujedno možete ručno ukloniti sve nametnike čak i ako ih ne vidite čišćenjem listova rukavicom kako bi se uklonili nametnici i njihove otpadne tvari.

Čak i za prevenciju biljke možete pošpricati prirodnim neem uljem kako biste prevencijom spriječili biljne grinje da se nasele na vaše biljke. Možete koristiti i druge insekticide ukoliko primjećujete da prirodno ulje ne djeluje te da su se usprkos vašoj brizi grinje ipak naselile na biljke.

Izolacija biljaka koje su napadnute grinjama sprečavanje je da se grinje šire na okolne biljke. Izoliranu biljku ćete ručno očistiti, istuširati kako bi otklonili ostatke nakon ručnog uklanjanja, te premazati ili pošricati prirodnim neem uljem te na taj način spriječili širenje kolonija grinja na druge biljke.


Tagovi: