Kako se stvaraju suze

Kako se stvaraju suze

Što su suze?

Suze su tekućina koju proizvode oči kao odgovor na emocionalnu ili fizičku stimulaciju. One su složena mješavina vode, elektrolita, proteina i drugih tvari koje se izlučuju iz suznih žlijezda, te imaju različite funkcije i manifestiraju se na različite načine. Emocionalne proizlaze iz snažnih osjećaja poput tuge, radosti, ljutnje ili sreće. One često služe kao način oslobađanja emocionalnog pritiska i olakšavanja napetosti. Emocionalne sadrže hormone i druge tvari koje se oslobađaju tijekom stresa, te se one smatraju važnim za regulaciju emocionalnog stanja i socijalne interakcije. Osim emocionalnih, postoje i refleksne koje nastaju kao zaštitni mehanizam očiju, a to uključuje suze koje se luče kao reakcija na iritantne tvari poput dima, prašine ili jakih mirisa, te nee koje nastaju kao odgovor na fizičku ozljedu oka, a one imaju ulogu ispiranja očiju kako bi se uklonile štetne tvari i održala jasnoća vida. Također mogu biti simptom određenih zdravstvenih problema poput suhih očiju, alergija ili infekcija.

Kako nastaju suze?

Suze nastaju kroz složen proces koji uključuje suzne žlijezde, oči i živčani sustav. One se proizvode u suznim žlijezdama, koje se nalaze ispod gornjeg kapka svake oka. Ove žlijezde kontinuirano proizvode suznu tekućinu kako bi održavale vlažnost očiju. Suzne žlijezde proizvode tekućinu koja se sastoji od vode, elektrolita, proteina, hormona i drugih tvari. Različiti podražaji mogu potaknuti proizvodnju suza, a to uključuje emocionalne reakcije poput tuge, sreće ili ljutnje, ali i fizičke podražaje poput iritacija, alergija ili ozljeda očiju. Kada se osoba suoči s emocionalnim ili fizičkim podražajem, živci koji su povezani s očima prenose informacije do mozga. Emocionalni podražaji aktiviraju dijelove mozga koji su povezani s emocijama i stresnim odgovorima. Podražaj aktivira suzne žlijezde da pojačano proizvode suznu tekućinu. Ova tekućina zatim teče prema očima kroz suzne kanale, a zatim se ravnomjerno raspoređuje preko površine oka kroz svaki treptaj. Suze koje prekrivaju površinu oka služe za vlaženje i čišćenje oka. Nakon toga, višak suza se skuplja u unutarnjem kutu oka i odvodi kroz suzne kanale do nosne šupljine.

Kako izbacujemo suze?

Plačemo kada su naša emocionalna stanja toliko intenzivna da potiču suze kao reakciju. Plač obično počinje kao reakcija na snažne emocionalne podražaje kao što su tuga, ljutnja, sreća ili frustracija. Ovi osjećaji mogu biti potaknuti različitim situacijama, događajima ili sjećanjima koji izazivaju intenzivne emotivne reakcije. Emocionalni podražaji aktiviraju određene dijelove mozga, poput amigdale, koji su povezani s emocionalnim procesima i odgovorima. Ovi dijelovi mozga zatim šalju signale živčanom sustavu koji kontrolira suzne žlijezde. Kada mozak primi emocionalni signal, suzne žlijezde počinju proizvoditi suznu tekućinu. Suzna tekućina, koja se sastoji od vode, elektrolita, proteina i drugih tvari, izlazi iz suznih žlijezda i teče preko površine očiju. Dok suze teku niz lice, obično se prate snažne emotivne reakcije poput jecanja, uzdaha ili promjene u disanju. Ovo može biti način da se oslobode akumulirane emotivne tenzije i olakša unutarnji teret. Plač može imati i fizičke učinke na tijelo, poput crvenila očiju, oticanja lica i povećanog disanja.


Tagovi: