Kako se zaštiti od karijesa – Zaštita od karijesa
Što je karijes
Karijes je crna mrlja na vanjskoj površini zuba i predstavlja bolest tvrdog dijela zubnog tkiva. Nastanak karijesa je dugotrajan proces uzrokovan bakterijama i zaostalom hranom od koje se bakterije i stvaraju. Od karijesa nisu žaštićena ni djeca ni odrasli i nema čovjeka koji barem jednomu životu nije imao karijesa na zubima.
Stomatolozi preporučuju redovne kontrole barem jednom godišnje i kada nemate nikakvih problema upravo zato da bi otkrili crne naslage u ranoj fazi dok još karijesi nisu prodrli duboko u zub. Prehrambene navike uvelike utječu na razvoj karijesa, naročito slatka jela koji su izvrsna podloga za razvoj bakterija. Iako zdravlje zubi nosi genetski faktor redovitim kontrolama, pravilnom prehranom, te pravilnom higijenom zubi i usne šupljine čak i loša genetska predispozicija može biti spriječena da zubi propadaju.
Karijes koji se ne liječi prodire u caklinu zuba i dolazi do dentina, a zub koji je napadnut karijesom postane osjetljiv na toplo, hladno, a može biti i bolan.
Karijes i kako se zaštiti od karijesa
Bakterije se nakupljaju na površini zuba iz hrane bogate ugljikohidratima, šećerom i škrobom te neredovitom higijenom tvore plak na površini zuba. Plak je bakterijski sloj koji se lijepi na zube te kada unosimo slatku hranu u usta bakterije će proizvoditi kiselinu koja štetno djeluje na caklinu jer otapa minerale cakline fosfor i kalcij što se naziva demineralizacija. Upravo ova kiselina uništava caklinu te tako nastaje karijes na zubu.
Kako bi se zaštitili od karijesa iz prehrambenih navika treba izbaciti ili smanjiti naminice koje sadrže rafinirane ugljikohidrate. To su slatkiši i kolači, čips, krekeri, bijeli kruh, suho voće jer ova hrana snižava pH vrijednost u ustima te se stvara kiselost koja demineralizira caklinu i sam zub. U prehranu treba uvesti meso, mlijeko, sir, jaja, sjemenke, orašaste plodove jer ove namirnice smanjuju kiselost u ustima.
Redovita higijena, pranje zubi nakon svakog jela, čišćenje zubi zubnim koncem garantira vam da ćete otkloniti ostatke zaostale hrane između zubi. Karijes koji se otkrije u početnoj fazi lakše se liječi jer se nalazi na površini zuba i potrebna je mala intervencija stomatologa, nego kada on prodre do korijena zuba.
Kako se liječi karijes
Karijes se liječi na jedan jedini način, otklanjanjem kod stomatologa. Dio zuba koji je zahvaćen karijesom treba izbrusiti do zdravog sloja zuba, te pri tome ne smije ostati ni malo karijesa na zubu. Izbrušeni dio zuba će se ispuniti plombom kako bi se nadomjestilo otklonjeni dio zuba. Kada na zubu imate karijes koji tek u ranoj fazi razvoja i ne izaziva vam bol i osjetljivost na toplo, hladno jednim posjetom stomatologu možete spriječiti daljnje širenje i izliječiti zub.
Međutim, kada je površina karijesa zahvatila veći dio zuba i proširila se u dubinu moguće je da će dovesti do upalnog procesa pa će prije zatvaranja zuba biti potrebno stavit lijek koji će uništiti bakterije u zahvaćenom zubu. Nakon što prođe neko vrijeme koje će odrediti stomatolog lijek će biti uklonjen i na tako izliječen zub će se staviti plomba.
Zub koji nije izliječen ako se zatvori plombom može nastaviti boliti što je znak da je zub potrebno ponovo otvoriti i liječiti dok se sve bakterije ne unište, pa ponovo zatvoriti plombom.
Tagovi: