Kako skuhati leću

Kako skuhati leću

Leća i njene vrste za razne recepte

Leća je mahunarka vrlo zdrava i za njezinu pripremu ovisi koju vrstu leće koristite jer postoje smeđe, zelene, crne i crvene leće. Sve vrste leća imaju slične hranjive sastojke i nutricionističke vrijednosti, no za pripremu i dužinu kuhanja je važno koju ćete leću odabrati za svoj obrok. Svježu leću za razliku od graha i slanutka ne morate namakati dan ranije u vodi, no postoji razlika u duljini kuhanja prema vrsti leće. Smeđu i crvenu ćete kuhati petnaestak minuta, zelenoj će biti potrebno pola sata, dok crnu leću trebate kuhati i do 45 minuta.

Crvenu leću možete koristiti za uštpke jer se najbrže termički obradi, kao i za druga brza jela. Smeđu leću kuhajte malo duže od crvene leće a pogodna je za variva jer se neće raskuhati kao što bi se mogla crvena. Zelenu leću kuhajte još duže, a crnu leću koja je sitnijeg oblika nego ostale vrste treba kuhati najduže. U raznim receptima za bezglutenski obrok pronaći ćete ovu namirnicu kao sastavni dio obroka. Mogu se pripremati razna jela, od variva, uštipaka, juha, burgera, bolonjeza od ove ukusne namirnice.

Leća kuhana na varivo

Za pripremu variva od leća uz leću vam je potrebno glavica luka, par mrkvi, korijen peršina, dva krumpira, malo maslinovog ulja, crvene paprike, vegeta, sol i papar po želji, lovorov list, a ako želite mesnatiji obrok par kobasica, savršeno odgovaraju kranjske kobasice.

Prvo leću kuhajte dvadesetak minuta, za to vrijeme narezati luk na sitne komadiće i dinstati ga na malo maslinovog ulja, prije toga treba narezati mrkvu i korijen peršina na kolutove, a krumpir na kockice. Kad luk požuti dodati mrkvu, peršin i krumpit, te skuhanu leću. Sve preliti sa vodom i staviti lovor, sol, papar, vegetu crvenu papriku i sve zajedno kuhati pola sata u poklopljenom loncu.

Varivo od leća će za pola sata biti kuhano a pred kraj stavite na kolutove narezane kobasice i kuhajte još pet minuta koliko je kobasicama potrebno da se skuhaju. Ako želite da vam varivo bude gusto umjesto jušno pred kraj možete ukuhati bijelu zapršku koja se radi od brašna umućenog u malo ulja.

Leća u okruglicama i popećcima

Leća se može pripremati u kombinaciji sa mozzarellom kao popečci i pri tome koristite crvenu leću. Za ovaj recept uz leću i mozzarellu trebat će vam i mrkva, krušne mrvice, vlasac, luk, te sjemenke sezama u koje ćete uvaljati popečke. Leća se kuha u puno vode i ako koristite crvenu leću ne zaboravite da se ona skuha za 15 minuta, nakon što je kuhana ostavite je da se skroz ohladi. Mrkvu i mozzarellu treba naribati i dodati malo krušnih mrvica, izmiksanu leću u obliku glatke kaše, nasjeckani vlasac i nasjeckani luk, smjesu je potrebno i posoliti, a možete dodati i drugih začina po želji kao što su bosiljak, peršin i slično. Rukama oblikovati popečke i uvaljati u krušne mrvice sa sezamom, pa u jaja i opet u krušne mrvice sa sezamom, spljoštiti da izgleda ko pljeskavica i ostaviti u hladnjaku na pola sata. Zatim se prže na vrućem ulju 2 do 3 minute i spremne su za serviranje.

Ako radite okruglice od leće sastojci su slični, a trebat će vam luk, cherry rajčice, bosiljak, češnjak i masline. Okruglice od leće se rade izmiksane u mikseru sa lukom i češnjakom, te oblikuju i stave u pećnicu na dvadesetak minuta. Povrće je potrebno dinstati na ulju luk, češnjak, rajčice, masline i malo bosiljka, dodati passata rajčicu, origano i agava sirup, pred kraj dodati masline i bosiljak. Na kraju u umak ubaciti okruglice od leće i pomiješati, servirati uz špagete ili neku drugu tjesteninu.


Tagovi: