Kako spriječiti truljenje jabuka
Truljenje jabuka - uzrok
Truljenje jabuka je čest problem koji se javlja kada jabuke postanu mekane, vodenaste i razvijaju neugodan miris i okus. Truljenje započinje kada mikroorganizmi, poput bakterija i gljivica, počnu razgrađivati voće. Postoji nekoliko razloga zbog čega se javlja truljenje jabuka. Mikroorganizmi poput bakterija i gljivica su prirodno prisutni na površini jabuka. Kada se kožica ošteti, bilo mehanički ili zbog insekata, ti mikroorganizmi mogu prodrijeti unutra i početi razgrađivati voće. Jabuke su osjetljive na fizička oštećenja kao što su udarci, ogrebotine ili modrice. Ova oštećenja otvaraju vrata mikroorganizmima koji se mogu brže razmnožavati na mjestima gdje je kožica oštećena. Toplo i vlažno okruženje pogoduje razmnožavanju mikroorganizama koji uzrokuju truljenje. Jabuke ostavljene na toplim i vlažnim mjestima, poput kuhinjskog pulta ili vrećice, brže će propasti. Prezrele jabuke su podložnije truljenju jer postaju mekše i osjetljivije na oštećenja. Također, enzimi u jabukama počinju razgrađivati voće nakon što dostigne određenu zrelost. Isto tako, jabuke koje su skladištene u hermetički zatvorenim ili neventiliranim prostorima mogu brže trunuti jer nema dovoljno zračenja i prozračivanja koje bi smanjilo rast mikroorganizama.
Truljenje jabuka - sprječavanje
Kako biste spriječili truljenje jabuka i produžili njihovu svježinu. Jabuke treba skladištiti na hladnom i suhom mjestu, idealno na temperaturi od oko 0-4°C. Ovo usporava proces zrenja i smanjuje aktivnost mikroorganizama koji uzrokuju truljenje. Možete ih čuvati u hladnjaku ili hladnoj ostavi. Redovito pregledavajte svoje zalihe jabuka i uklonite sve trule ili oštećene jabuke. Trule jabuke mogu ubrzati truljenje susjednih jabuka. Ako imate pristup hladnim komorama ili podrumima, koristite ih za skladištenje jabuka. Ovo su optimalni uvjeti za dugotrajno očuvanje svježine voća. Jabuke možete skladištiti u papirnatim vrećama ili plastičnim spremnicima s rupicama za prozračivanje. Ovo će pomoći u održavanju optimalne vlažnosti oko voća. Jabuke često ispuštaju etilen, plin koji ubrzava proces zrenja. Stoga ih držite odvojeno od drugih voćaka i povrća kako biste spriječili međusobno truljenje. Ne perite jabuke prije skladištenja, jer vlaga može potaknuti truljenje, već ih operite tek prije konzumacije. Neki tipovi jabuka su skladišteni duže od drugih. Na primjer, kiselkaste sorte obično dulje zadržavaju svježinu od slatkih sorti. Najbolji način da spriječite truljenje jabuka je da ih konzumirate na vrijeme. Redovito provjeravajte svoje zalihe i koristite jabuke prije nego što postanu prezrele.
Truljenje jabuka - kako čuvati jabuke
Kako biste izbjegli truljenje jabuka, potrebno ih je čuvati na pravilan način. Prvo, odaberite zrele, ali ne previše zrele jabuke. One ne bi smjele biti premeke ili trule, već čvrste i bez vidljivih oštećenja. Razdvojite jabuke koje ćete čuvati od onih koje ćete brže konzumirati. Jabuke koje su oštećene ili već počinju truliti treba odmah konzumirati ili baciti kako ne bi pokvarile ostale. Jabuke najbolje čuvajte na temperaturi između 0°C i 4°C, stoga je idealno mjesto za to je hladnjak. Periodički okrećite jabuke kako biste ravnomjerno raspodijelili vlagu i spriječili truljenje jabuka sa strane koja dolazi u kontakt s površinom na kojoj leže. Povremeno pregledavajte jabuke i uklanjajte one koje su počele truliti kako biste spriječili da se truljenje proširi na ostale. Ukoliko imate jabuke s ogrebotinama ili manjim oštećenjima, koristite ih prvo jer se češće kvare. Ako ih ne možete držati u hladnjaku, jabuke možete ostaviti na sobnoj temperaturi, iako će na sobnoj temperaturi prije sazrijeti. U tom ih slučaju pokušajte ih potrošiti unutar nekoliko dana ili tjedana. Ako imate previše jabuka, možete ih i zamrznuti. Prvo ih ogulite, izrežete na komadiće i stavite u vrećice za zamrzavanje. Takve jabuke možete koristiti kasnije za pripremu pita, umaka ili kaša.
Tagovi: