Kako su izgledali faraoni

Kako su izgledali faraoni

Faraoni u Starom Egiptu predstavljaju osobe od 22 dinasteije

Riječ faraon je označavala "veliku kuću" ("Per aa" dolazi iz originalne hebrejske Biblije), palaču ili vladarsku kuću kao instituciju, nije bila ime ni vladarska titula, ali i obični ljudi su nazivani "male kuće" što znači da osobna imena i nisu bila važna. Male kuće, veleposjednici i hramovi su plaćali porez velikoj kući, faraoni u Starom Egiptu predstavljaju osobe od 22 dinastije i od tada personalizirana riječ faraon označava titulu kralja i dopisuje se osobnom imenu.

Do 22 dinastije su postojali vladari Gornjeg Egipta ("Nesut" ili "Nisut" - Vladar papirusa) i Donjeg Egipta ("Biti" - Vladar pčela). Naziv faraoni za staroegipatske vladare je prihvaćen u cijelom svijetu i zna se da su u najranijem dobu egipatskog carstva uživali božanski status, no, već od 5 dinastije ih smatraju samo sinovima božjim. O životu i navikama faraona koji su uglavnom bili muškarci, kao i o tome kako su izgledali malo se zna, ali se zna da je na vlasti bilo i žena.

Faraoni dekonstruirani na znanstveni način

Prije digitalnog doba i novih sofisticiranih uređaja izgled faraona su uglavnom pokušavali crtači i slikari na osnovu posmrtnih maski i na osnovu izgleda lica odmotanih mumija. Danas su faraoni dekonstruirani na znastveni način, trodimenzionalnim snimanjem na CT-u (kompjuterizirana tomografija), na scan se kompjuterski onda dodaju mišići i ligamenti, da bi se potpuno rekonstruirao izgled faraonovog lica. Do sada je rekonstruiran izgled Ramzesa II koji je umro u 90-oj godini života, nakon 66 godina vladavine.

Kompjuterski su mu "skidali tragove starenja" pa se vidjelo i kako je izgledao u mlađoj dobi. Tutankamon poznat i kao "kralj dječak" je i oživljen kompjuterski u mladoj dobi dječaka. Amenhotep I je umro u 35-oj godini i po kompjuterskoj rekonstrukciji imao usku bradu, mali nos i kovrčavu kosu, a sama rekonstrukcija je bila olakšana činjenicom da su u njegovoj mumiji sačuvani svi zubi. Nema sumnje da sa novim tehnologijama na ovaj način mogu biti "oživljeni" svi do sada nađeni faraoni i da je to uzbudljiv posao.

Koliko su kompjuterizirani faraoni vjerna slika originala

Iz do sada spomenutih kompjuterskih rekonstrukcija faraona vidimo da puno toga možemo saznati o njihovom životu i smrti. Životnu dob, trenutak smrt, visinu, težinu i mnoge druge nepoznanice o njima. Možemo se pitati koliko su kompjuterizirani faraoni vjerna slika originala ili vjerovati znanstvenicima dok nam opisuju svoja nevjerojatna otkrića. Navodi se za Amenhotepa I da je bio visok oko 169 centimetara, njegovi dobri, već spomenuti zubi(gornji su bili ispupčeni), ličio je na oca i da je bio obrezan.

Zbog balzamiranja i posmrtnih maski mumije su uglavnom dovoljno očuvane da ih kompjuterizirana tomografija (CT) može vjerno rekonstruirati, pa i drugi komjuterski oživljeni faraoni pričaju vrlo zanimljive činjenice iz njihovog života. Svijet bi zadivila kompjuterska oživljavanja egipatskih kraljica, naročito Kleopatre, no znanost ide svojim tempom i svojim putevima i ničim se ne da ubrzavati. Već i ovo što je do sada napravljeno je impresivno, ali to i jest ona uzbudljiva strana znanosti koja nas oduševljava.


Tagovi: