Kako su nastali Saturnovi prstenovi
Što su i kako su nastali Saturnovi prstenovi
Što su Saturnovi prstenovi i kako su nastali Saturnovi prstenovi brojni su znanstvenici stoljećima i tisućljećima proučavali. Saturn je proučavao i Galileo Galilei koji je ovaj planet nazvao planetom sa ušima kako ga je vidio tada dostupnim alatima. Naime, Saturn je šesti planet Sunčevog sustava i kruži oko Sunca na udaljenosti od 1,4 milijarde kilometara, te da obiđe Sunce mu je potrebno 29 zemaljskih godina.
No kako su nastali Saturnovi prstenovi za sada sigurno ne možemo tvrditi, već na temelju istraživanja raspolažemo određenim saznanjima da postoji 7 prstenova koji su u svojoj debiljini zapravo vrlo tanki, različito raspoređeni u odnosu na Saturn, te su različitog sastava. Zasigurno ste i na slikama primijetili da je os oko koje Saturn rotira nakošena, zašto još nije otkriveno. No poznato je da na Saturnu život kakav poznajemo na Zemlji nije moguć jer se na površini Saturna nalaze plinovi helij, vodik i drugi plinovi, a pretpostavka je da se u sredini nalazi čvrsta jezgra, no kore kao što je ima Zemlja na Saturnu nema.
Raspored unutarnjih prstenova i kako su nastali Saturnovi prstenovi
Nagađanja i znanstvena istraživanja o tome kako su nastali Saturnovi prstenovi dovela su do zaključka da postoji sedam prstenova koji su različitog sastava i različito su raspoređeni u odnosu na sam planet Saturn. Ovaj je planet u cijelom Sunčevom sustavu najspektakularniji upravo zbog svojih prstenova, no planet ima i poznata 53 mjeseca, te još 29 mjeseci koji zapravo čekaju potvrdu da su doista mjeseci ovog planeta, što znači da planet ima 82 mjeseca, a Zemlja ima samo jedan. Možete li zamisliti 82 mjeseca koji kruže oko Zemlje i svojim djelovanjem utječu na plimu i oseku i ostale prirodne pojave, bilo bit to vrlo zanimljivo ako bi uopće moglo postojati.
No kako su nastali Saturnovi prstenovi može se donositi zaključak prema sastavu svakog od sedam prstenova. Prsten koji je najbliži Saturnu prsten D sastoji se od fine sitnih čestica te se taj prsten pruža sve do površine planeta. S njegove vanjske strane nalazi se prsten C koji je isto blizu planetu a sastoji se od tijela koja su prosječno oko metar veličine, te je ovaj prsten ujedno i najsjajniji. Pretpostavlja se da su ova dva prstena nastala uslijed sudaranja tijela koja se zbog gravitacije kreću oko Saturna i njegovih prstenova.
Raspored vanjskih prstenova i kako su nastali Saturnovi prstenovi
O tome kako su nastali Saturnovi prstenovi upravo prsten B zbunjujući, a on je taj koji zapravo nema neke pravilnosti i sadrži pruge koje su nekada svijetlije, a nekada tamnije te izgledaju kao okosnice na kotaču, te kretanje ovog prstena ovisi o magnosferi planeta jer ovaj prsten djeluje kao magnetsko polje. Dalje od samog planeta Saturna pruža se prsten A koji je zapravo najhomogeniji, ali sadrži i procjepe, te ima jasnu omeđenost od drugih vanjskih Saturnovih prstenova koji su još udaljeniji od planeta.
Slijedi prsten F koji je od prstena A udaljen 4000 kilometara i širok je oko sto kilometara i svoj izgled stalno mijenja. Ovaj prsten izgleda kao da se sastoji od vrpci koje djeluju ritmički i privlače satelite koji se gibaju oko planeta. Dalje od planeta nalazi se prsten G unutar kojeg nema satelita, a staza raspršenih finih čestica na kraju Saturnovih prstenova je prsten E koji je 3,5 do 8 puta promjera same planete. Prema informacijama kojima znanstvenici raspolažu o tome kako su nastali Saturnovi prstenovi da planet privlači svojim magnetskim poljem tijela i planete te se one sudaranjem smanjuju do fine prašine koja je bliža planeti, te zbog djelovanja plimnih sila su se tijela raspadala u finu prašinu.
Tagovi: