Kako su nestale Maje

Kako su nestale Maje

Neodgonetnuta zagonetka kako su nestale Maje

Iako je civilizacija Maja povijesno ne toliko udaljena od našeg vremena, njihova drevna znanja se tek dešifriraju. Iako arheolozi i drugi znanstvenici sve više toga otkrivaju i saznaju do danas je nejasno kako je ta velika klasična civilizacija Srednje Aemrike, potpuno nestala sa svjetske scene. Neodgonetnuta zagonetka kako su nestale Maje koje su bile opčinjene vremenom misteriozno nestala kao da ih je to vrijeme usisalo u neki rukavac nedostupan istraživačima, nestali su usred poslova koje su obavljali.

Mnogo je teorija o tome kako su nestale Maje, jedni okrivljuju veliku erupciju vulkana El Chichon oko 540 godine, drugi okrivljuju duga sušna razdoblja između 800 - 900 godine koja su se u jedanaestom stoljeću pretvorila u mega sušu, zbog čega su ljudi napuštali gradove i selili se na sjever u potrazi za hranom i vodom. Sve se čini da su i oni proživjeli katastrofalne klimatske promjene koje su donijele glad i demografsku katastrofu, što se vidi iz sačuvanih zapisa.

Maje i duhovni krakter majanskog kalendara

Majanske knjige su nažalost spalili španjolski osvajači i misionari, pa su buduće naraštaje zakinuli za detaljno upoznavanje te intrigantne civilizacije. Uz to, osvajači su im donijeli i svoje zaraze i bolesti što je također napravilo pomor među majanskim narodima koji su do tada živjeli u svojim izoliranim kraljevstvima daleko od bilo kakvih izvora zaraze. Maje i majanski kalendar današnji istraživači tumače kao proročanski kalendar koji je računajući velike odsječke vremena stvarno i predviđao buduće događaje, ali temeljem izračuna.

Maje su svoj kalendar izgradili kao svojevrsnu kozmologiju iako novija istraživanja pokazuju da su se služili sa više kalendara, jedan je služio za za poljodjelstvo, drugi za trgovinu, ali glavni majanski kalendar je svom narodu tumačio širi božanski plan koji na kraju obećava novo zlatno doba. Mnogi su mislili da majanski kalendar pokazuje vrijeme samo do 2012 godine, kada se očekivao smak svijeta ili svršetak vremena, no, danas se zna da taj kalendar i dalje broji svoje baktune poput nekog vječnog kalendara,

Kako žive današnje Maje i je li ih kršćanstvo promijenilo

Kao i kod svih potomaka porobljenih naroda, imperativ preživljavanja je nametnu nužno prilagođavanje novim gospodarima, pa su svoja božanstva nastavili štovati u tajnosti, a u stvarnosti se dogodio neobičan spoj majanskog misticizma i španjolskog, odnosno evropskog katoličanstva. Kako žive današnje Maje i je li ih kršćanstvo promijenilo, naravno da jest, stvorena je mješavina vjerovanja i rituala od kojih se neki poistovjećuju. Na otoku Cozumel postoje svetišta poavećena Djevici Mariji i majanskoj božici Ixchel koje se jednako štuju.

Za Maje to nije tako važno, važno je vrijeme i prolazak kroz vrijeme, važne su univerzalne istine poput "Svi smo Jedno", "Bog je ljubav", "Život ima svrhu", a njihovi kalendari objašnjavaju nastanak različitih religija, novih filozofija, smjenu povijesnih epoha i dramu svijeta u okviru šireg božanskog plana. Mnogi istraživači su uspoređivali retrogadnu povijest svijeta sa majanskim kalendarom i ostali osupnuti kolikom točnošću su to majanski pisari zabilježili davno prije nego li se to dogodilo.


Tagovi: