Kako sunčani sat mjeri vrijeme
Isprobajte sami kako sunčani sat mjeri vrijeme
Ako su vam komplicirana objašnjenja kako radi sunčani sat, isprobajte sami kako sunčani sat mjeri vrijeme, zabodite motku u svom dvorištu u zemlju i oko nje poslažite, opišite krug sa špagom i kredom oko njega i na jednakim razmacima po kružnici posložite 12 kamenova. I samo za sunčanog dana pratite kako sjena štapa putuje od kamena do kamena ovisno o položaju sunca na nebu u trenutku kada provjeravate koliko je sati, bit će vam zanimljivo i poučno.
Kako sunčani sat mjeri vrijeme ne ovisi o položaju sata, postoje vrtni sunčani satovi koji su postavljeni na ravnu površinu, prema upravo opisanom primjeru, ali postoje i zidni. Važno je samo da se sunčani sat pri postavljanju podese prema ispravnoj geografskoj širini mjesta na koje se postavlja. No, sunčani sat mjeri samo dnevno vrijeme, jer ovisi o položaju sunca i postavljenog gnomona (pokazivača sjene) koji se postavlja tako da vrh gnomona gleda na sjeverni ili južni pol.
Kako sunčani sat mjeri vrijeme, sjenom umjesto kazaljki
Sunčani satovi potječu iz Starog Egipta, a najstariji su napravljeni u 15 stoljeću prije Krista. Kako sunčani sat mjeri vrijeme sjenom umjesto kazaljki, jako je važno da se gnomon (pokazivač sjene) postavi paralelno sa geografskom širinom centra u kojem se mjeri vrijeme. Danas su većina sačuvanih sunčanih satova samo ukrasi na fasadama nekih starih gradova. Još su naši stari određivali vrijeme prema položaju sjene, dok su se preznojavali u jeku žetve ili drugih poljskih radova.
Kako sunčani sat mjeri vrijeme prvo nas je dovelo do mehaničkih satova koje su danas zamijenili digitalni satovi. Naime, još su staroegipatski sunčani satovi kružnicu podijelili na četiri kvadranta, a svaki kvadrant na šest jednakih dijelova, što znači da je već u to davno vrijeme, na sunčanom satu postavljen temelj za dan od 24 sata koji je lako bilo prenijeti na prve mehaničke satove. Obični sunčani satovi nisu bili tako precizni i u pravilu su pokazivali 15 minuta odstupanja u godini dana.
Kako sunčani sat mjeri vrijeme i kako se podešava točnost
S vremenom je sunčani sat kao astronomski uređaj koji prati kretanje sunca po nebeskom svodu i tako pokazuje vrijeme na zemlji doživljavao promjene i preinake u smislu podešavanja gnomona (pokazivača sjene). Kako sunčani sat mjeri vrijeme i kako se podešava točnost već je spomenuto u opisu vrha gnomona koji mora pokazivati sjeverni ili južni pol. Zatim su ljudi shvatili da gnomon mora biti nagnut pod određenim kutom iparalelan sa osi zemljine rotacije da bi bio točan.
Kako sunčani sat mjeri vrijeme da bi se moglo mjeriti dnevno vrijeme trebala su mu dva brojčanika, za ljeto i zimu i korekcijska ploča koja se podešavala barem jedanput mjesečno i za svako godišnje doba. Podešavanje i ujednačavanje vremena je bilo nužno jer zemljina orbita zapravo nije kružna, nego eliptična i zato se ona razlika od 15 minuta morala poravnavati, to se zvalo ujednačavanje vremena. Haldejski astronomi su 300 godina prije Krista izmislili sunčani sat u obliku zdjele koji je točno pokazivao vrijeme.
Tagovi: