Kako ukloniti puževe iz vrta
Puževi zagorčavaju život svim uzgajivačima povrća
Ako puževi u jednom danu mogu pojesti biljne mase za polovicu svoje težine, nije teško izračunati za koliko dana mogu opustošiti vrt, ako im se ne stane na kraj. Potrebno je znati da se vrtlari koriste biološkim, kemijskim i mehaničkim mjerama za iskorijenjivanje puževa iz vrta, a koriste i njihove prirodne neprijatelje za smanjenje populacije puževa. Ma kako ih micali, znamo da je to vrsta koja u tlo odlaže 40 - 500 jaja koja obnavljaju populaciju.
No, svi vrtlari isto tako znaju da ma koju metodu koristili za borbu protiv tih sluzavih napasti, nakraju se puževi ipak moraju rukama skupiti i odstraniti iz vrta. Kemijska sredstva se protiv njih ne preporučuju iz ekoloških razloga, pa je najbolje skupljene puževe baciti u komposište u kojem će grickati kuhinjske otpatke. Biološke metode uključuju sadnju mirisnog bilja (kadulje, gorušice, kadifica, ricinusa, paprati, dragoljuba, bijelog luka, rajčice, ružmarina, kima, komorača) u obliku zaštitnh mirisnih ograda oko biljaka koje želite zaštititi od puževa.
Kako se prave zamke u koje upadaju puževi
Razna mehanička sredstva, zamke i barijere vrtlari najčešće koriste u borbi protiv puževa. Nebrojeno je načina kako se prave zamke u koje upadaju puževi, a čini se da je najpopularnija zamka staklenku ili veliku plastičnu čašu napuniti do pola pivom i zakopatije do dvije trećine u zemlju. Puževi se navuku na pivo koje im na kraju presudi, samo ih drugi dan trebate pokupiti. Ne zalijevajte vrt navečer, vlaga ih privlači na noćne aktivnosti, zalijte ga ujutro.
Puževi bježe od soli ako je posipate između gredica, ljuske od jaja dobro oprane i osušene su djelotvorne do prve kiše, alo zaštitni sloj od taloga kave, piljevine, ili mekinja ih može zaustaviti, no ti se postupci moraju ponavljati kao i s ljuskama od jaja. Barijere od vlažnih vreća, dasaka, pepela, vapna, krede, narezanih krastavaca, citrusa im otežavaju kretanje. Napunite izdubljene kore citrusa vodom s kvascom, mlijekom, ostacima voća, suhom hranom za pse i mačke, a drugi dan pokupite ulovljene puževe i zamijenite zamke.
Puževi dožive električni šok od bakrenih ploča
Možda je najdjelotvornija zaštita ukopavanje bakrenih ploča oko biljaka koje želite zaštititi i to tako da su u tlu do osam centimetara, a iznad tla 15 - 25 centimetara. Naime, puževi dožive električni šok od bakrenih ploča, u tom smrtonosnom dodiru im nema spasa, samo ih drugi dan trebate pokupiti. Privlači ih sirova palenta i odvraća od vašeg povrća, skupljaju se noću pod raširenom korom od banane pa ih je drugo jutro lako pokupiti.
Puževi imaju i svoje prirodne neprijatelje, to su ježevi, žabe, kornjače, sljepići, zmije, ptice, kokoši, patke, guske, a stonoge i štrige (uholaže) uništavaju njihova jajašca kojima se hrane i tako spriječavaju povećanje populacije puževa. I neki kukci se hrane puževima i njihovim jajima, zatim krijesnice, rovci, kusokrilci. Postavite u vrtu hranilice za ptice i hranilišta za korisne kukce koje su prirodni neprijatelji puževima, a tlo oko svojih gredica prekrijte granama, lišćem i cvjetovima biljnih vrsta koje odbijaju puževe.
Tagovi: