Kako uzgajati lavandu
Kako uzgajati lavandu plantažno
Lavanda je prekrasna ukrasna biljka koja ima ljekovita svojstva i može se koristiti kao ukras ali i kao sirovina za izradu ljekovitih proizvoda u obliku ulja, krema, tinktura, sapuna i slično. Ukoliko raspolažete određenim zemljištem i ne znate kako uzgajati lavandu plantažno a željeli biste naučiti što ovoj biljci treba proučite literaturu. U literaturi ćete pronaći sve potrebne informacije o kvaliteti tla, vrsti lavande koja uspjeva u mediteranskom dijelu i kontinentalnom dijelu zemlje, o potrebnoj vlazi, prihrani.
Za plantažni uzgoj lavande trebate znati kako uzgajati lavandu na većim površinama za koje prvo trebate pripremiti zemljište na način da ćete ga prije sadnje u jesenskim mjesecima očistiti od korova i uzorati duboko. Duboko oranje je potrebno jer je korijen lavande drvenast i prodire duboko u zemlju jer je naviknuo rasti na goletima gdje nema puno zemlje pa je korijenima u dubini tražio hranjive tvari. Preporuka je da se sezonu prije sadnje lavande posade mahunarke koje će svojim djelovanjem pripremiti tlo za sadnice lavande. Prije same sadnje sadnica lavande tlo je potrebno preorati krupno na dubinu do 20 cm i frezati kako bi se usitnilo i zemlja slegla. Nakon toga se vrši sadnja lavande, iako lavanda voli dosta sunca, ne voli hladnoću i ne voli jake vjetrove.
Kako uzgajati lavandu u vrtovima
Kako uzgajati lavandu u vrtovima koji okružuju vašu kuću vrlo je slično kao i kod plantaža jer lavandu sadite u zemlju i prepuštate je vanjskim utjecajima klime. Ukoliko živite u kontitnentalnom dijelu zemlje dobro bi bilo nabaviti sadnice kontinentalne lavande koje je vrlo slična mediteranskoj lavandi no otpornija je na hladnoće i temperature ispod 0, te na mrazove koje bi mediteransku lavandu uništili svojom hladnoćom.
Zemlju u vrtovima treba ili preorati ili prekopati, te je usitniti prije sadnje sadnica lavande kojima želite ukrasiti svoj vrt. Lavandi treba puno sunca bila ona kontinentalna ili mediteranska, no posadite je u dio vrta koji je zaštićen od vjetra. Lavandu ne trebate previše zalijevati, no ovoj biljci u sušnim periodima ipak je potrebna voda za opstanak.
Očekujte da ćete u svom vrtu kada lavande procvatu imati posjete pčela jer one vole cvjetove lavande i bit će vam zahvalne na posađenoj lavandi. Vrlo je jednostavan način kako uzgajati lavandu jer ova biljka ne traži puno ali jako puno daje i mirisa i ljekovitih sastojaka i ugodna je oku.
Kako uzgajati lavandu u teglama
Nemate zemljište, niti vlastiti vrt, već imate samo svoju terasu ili balkon jer živite u zgradi u stanu a obožavate lavandu. O tome kako uzgajati lavandu u tegli na vašoj terasi ili balkonu prvo trebate znati da postoji preko 450 vrsta lavande i ovisno o prostoru kojim raspolažete odabrat ćete sadnicu lavande kako ona ne bi zauzela previše prostora na vašem balkonu. Uobičajeno lavanda naraste između 40 i 60 cm u visinu i promjera je 80 do 120 cm u širinu. Stoga se odlučite za vrstu lavande koja je prilagođena manjim prostorima kako biste imali na svom balkonu prostora i za sebe i svoju obitelj.
Lavanda je intenzivnog mirisa pa će i susjedi osjetiti vašu lavandu kada ona procvate. U teglu koja najbolje da je od terakote stavite zemlju i posadite sadnicu, nakon sadnje biljku zalijte, te smjestite za početak na svjetli dio balkona jer ova biljka voli sunce. Biljku nemojte previše zalijevati jer ona voli suše uvjete. Najvažnije da znate kako uzgajati lavandu da vaša lavanda u tegli na balkonu ne može podnijeti hladnoću već ćete je morati unijeti u stan kako bi preživjela zimu.
Tagovi: