Kako uzgajati limun
Naučite kako uzgajati limun kod kuće
Limun je jedna od najpoželjnijih biljaka koja se lako sadi. Uzgoj limuna kod kuće je korisna i zabavna aktivnost. Osim što će imati pristup svježim plodovima, ova prekrasna biljka ukrasit će vaš vrt. Ako se pitate kako uzgajati limun kod kuće, postoje različiti načini za to, možete koristiti sjemenke, reznice i slojeve. Limunu je potrebno najmanje šest sati sunca dnevno za rast. Važna stvar kod toga kako uzgajati limun je odabrati odgovarajuće mjesto u vašem domu koje ima puno sunčeve svjetlosti. Tlo za uzgoj limuna mora biti plodno i dobro drenirano. Dodajte organsku tvar, poput komposta ili stajnjaka, u tlo kako biste spriječili nakupljanje vode. Najbolje vrijeme za sadnju sadnica limuna je proljeće ili rano ljeto. Obavezno posadite limun na odgovarajuću dubinu i održavajte tlo vlažnim prvih nekoliko dana nakon sadnje. Limun treba redovito zalijevati, posebno u ljetnom razdoblju. Kako bi biljka limuna bila zdrava, važno je poduzeti neke mjere opreza.
Kako uzgajati limun u loncu
Znati kako uzgajati limun u loncu važno je za svakoga tko želi uživati u vrtlarstvu kod kuće. Stablo limuna, iako je relativno veliko, vrlo se lako prilagođava manjim prostorima. Istovremeno, omogućuje njihov uzgoj u posudama. Kako bi se limun u potpuno razvio i dao savršen plod, važno je odabrati pravu posudu za uzgoj. Važno je dati prednost keramičkim posudama, jer plastične nisu prikladne za uzgoj ove biljke. Za razliku od keramičkih posuda, plastične posude se brzo zagrijavaju, a kada biljka naraste, posuda može puknuti zbog korijenja, zbog čega ju je potrebno zamijeniti. Dakle, kako uzgajati limun u loncu? Sadnja sjemena zahtijeva mnogo više vremena i strpljenja. Ali sam proces praćenja rasta biljke od početka može biti vrlo zanimljiv. Ako je to vaš izbor, onda uzmite sjemenke i stavite ih u posudu s vodom na nekoliko dana dok ne proklijaju. Nakon što sjeme proklija, treba ga posaditi u posudu. Stavite sjemenke u posudu, na dubinu od 1,5 cm i zalijte ih. Najbolje je koristiti prskalicu kako ne bi previše zalijevali tlo. Također treba izbjegavati tlo natopljeno vodom. Da biste to učinili, prvo provjerite ima li rupa na dnu posude i stavite krpu, a zatim sloj šljunka prije nego što posudu napunite zemljom. Kada su biljke već malo narasle, nastavite ih zalijevati 3 puta tjedno, bez pretjeranog vlaženja tla. Stablo limuna treba gnojiti jednom mjesečno dok se ne razvije i uvijek koristiti organska gnojiva.
Kako uzgajati limun pravilno
Vrlo često postoje nedoumice o tome kako uzgajati limun pravilno. Ovo je jednako važno kao i znati kako posaditi biljku u zemlju. Uostalom, mala biljka limuna može uspjeti samo uz pravilnu i adekvatnu njegu. Uvijek možete birati između dvije mogućnosti: posaditi sjeme ili kupiti gotovu sadnicu i staviti je direktno u posudu. Mnogo je praktičnije kupiti gotove sadnice. Dovoljno je otići u rasadnik i odabrati sadnicu najprikladnije kvalitete. Stablo limuna, kao i sve druge biljke, treba puno sunca za razvoj i rast. Najbolje je limun staviti blizu prozora ili na drugo mjesto koje će osigurati najmanje pet do šest sati sunčeve svjetlosti dnevno. Tlo koje je idealno za stablo limuna treba se sastojati od humusa i pijeska. Vrijeme sadnje je od velike važnosti. Dodajte organsko gnojivo u tlo svaka dva do tri mjeseca kako biste biljci osigurali važne hranjive tvari. Redovito orežite kako biste biljku održavali u dobroj formi i kako biste uklonili bolesne ili oštećene grane. Zaštitite biljku od bolesti i štetnika prirodnim pesticidima. Stoga se prije sadnje uvijek raspitajte kako uzgajati limun korak po korak i za tri godine imat ćete svježe i zdrave plodove dostupne za konzumaciju.
Tagovi: