Karijes – uzrok, simptomi, liječenje
Karijes i uzroci karijesa
Karijes je kvarenje zuba, odnosno stvaranje šupljine u zubu uslijed djelovanja bakterija u zubnom plaku. Plak koji je mekani sloj na zubu sadrži ostatke hrane, sluzi, bakterije i propale epitelne stanice razvija se u roku od 24 sata nakon pranja zubi. Pranjem zubiju odstranjujemo ostatke hrane, bakterije, plak koji zapravo stvara sloj na površini zuba i izaziva nastanak karijesa.
Bakterije Mutans streptococci su bakterije koje su srodne onima koje stvaraju karijes, a neke su bakterije razornije od drugih i prije će razviti pokvarenost zuba i stvaranje karijesa. Zubi koji imaju oštećenu caklinu, brazde ili su oštećeni na bilo koji način su podložniji stvaranju karijesa jer će bakterije prodrijeti na mjesta u zubu gdje ih četkicom za zube ili zubnim koncem nećemo moći otkloniti, a bakterije će razorno djelovati na zub. Zubi koji su u kiselijoj slini, kod koje je pH manji od 5,5 bit će podložniji stvaranju karijesa i brže će se kvariti. Također i zubi koji su slabije kalcificirani su više podložni stvaranju karijesa.
Simptomi koji upućuju na karijes
Simptomi se neće pojaviti dok se karijes zadržava na caklini zuba i još uvijek nije probio ispod cakline. Međutim, kada karijes prodre ispod cakline u dentin zuba pojavit će se nelagodan osjećaj kada se konzumira nešto hladno, toplo, slatko. Kada se kvarenje zuba proširi na pulpu bol je vrlo jaka i trajna, a može biti pulsirajuća, nestati na neko vrijeme pa se ponovo vratiti i trajno zadržati dok se ne krene sa liječenjem pokvarenog zuba.
Pulpa je najosjetljiviji dio zuba jer se u njoj nalaze krvni i živčani vodovi koji su vrlo osjetljivi, pa kada nezdravo tkivo prodre u područje zuba koji zovemo pulpa. Karijesi mogu izazvati i teške infekcije koje mogu biti opasne za vitalne organe kao što su srce, mozak, pluća, bubrege i ostale organe bez kojih organizam ne može funkcionirati jer će bakterije iz pokvarenog zuba krvotokom doći do njih.
Zub kada boli pokvaren je, zub kada je osjetljiv na dodir, hladno, toplo, slatko pokvaren je, nemojte čekati da se pokvarenost zuba proširi jer što duže čekate to će i liječenje pokvarenog zuba biti komliciranije.
Kako se liječi karijes
Karijes liječi stomatolog, a način liječenja će ovisiti o intenzitetu i prodoru karijesa unutar zuba. Ukoliko karijes nije probio caklinu postupak liječenja zuba bit će vrlo jednostavn i brz, te će se sastojati od postupka remineralizacije, čišćenja zuba, te nanošenja fluorida. Pokvareni zub se liječi na način da se karijesi odstrane brušenjem zuba do zdravog tkiva zuba, te se šupljina popunjava plombom.
Kada pokvarenost zuba prodre do pulpe opet ovisi koliko duboko je pokvareno tkivo zahvatilo i uništilo pulpu zuba te da li se pulpa može liječiti ili je nepovratno oštećena. Ukoliko je pulpa nepovratno oštećena liječenje će obavljati endodontski tretman kod kojeg će se liječiti korijen zuba na način da će se finim brusilicama očistiti korijen zuba, sterilizirati i ispuniti korijen zuba bez prisutnosti zraka kako se ne bi zub zatvorio i bakterije ostale u korijenu zuba. Ponekad kada je zahvaćen i korijen zuba neće preostati ništa drugo nego izvaditi kompletan zub kako bi se spriječilo širenje u kost čeljusti i trovanje organizma.
Tagovi: