Klavocin nuspojave

Klavocin nuspojave

Klavocin nuspojave u obliku kandidijaze

Većina antibiotika izaziva kandidijazu, pa ni klavocin tu nije iznimka, naime, kandida prirodno živi u ljudskom tijelu, a antibiotici pomažu bolesniku, ali potiču i rast ove napasne gljivice. Klavocin nuspojave u obliku kandidijaze se razvijaju kao stomatitis (kandidijaza usne šupljine) ili vaginitis (vaginalna kandidijaza) koji se ako se ne liječi može proširiti sa spolnih organa na kožu i područje čmara. Stomatitis može zahvatiti jezik, jednjak, pa i crijeva, a neugodna peckanja i svrbež ubijaju osjet okusa,

Naravno, kandidijaze nisu jedine klavocin nuspojave, ali jesu najčešće i obično ih treba liječiti, a nastaju zato što klavocin ubijajući uzročnike infekcije ubija i dobre probiotske bakterije koje su prirodni regulator količine gljivica iz soja kandide, pa se ona nekontrolirano namnoži. Nevolje s kandidom su u tome što se mogu prenijeti i na druge osobe, poljupcima, spolnim odnosima, korištenjem istog pribora i higijenskih pomagala i ručnika. Kandidijaza je upala koja nastaje kod antibiotskih terapija iako ima i drugih uzroka za razvoj kandidijaze.

Najčešće klavocin nuspojave su mučnina, povraćanje i proljev

Kao što se nakon antibiotskog liječenja može razviti kandidijaza, tako se događaju i probavne tegobe, jer antibiotsko liječenje pogoduje razvoju drugih mikroorganizama, a prehrambene navike i prekomjeran unos šećera dodatno hrane sve te mikroorganizme. Zato uz kandidijazu najčešće klavocin nuspojave su mučnina, povraćanje i proljev, kao i druge probavne tegobe. Pseudomembralni kolitis je teži oblik nuspojava, a manifestira se upornim, teškim, iscrpljujućim, pa čak i bolnim proljevima, pa zbog opasnosti od dehidracije treba pojačati unos tekućina u tijelo.

Moguće klavocin nuspojave su i preosjetljivost na bilo koji sastojak u lijeku koje se manifestiraju u vidu osipa, svrbeža, crvenila, urtikarije, modrica i drugih kožnih promjena, angioedema koji pogađaju kožu i potkožno tkivo. Alergijska anafilaktička reakcija na lijek se rijetko javlja, a vrlo rijetko se javlja Stevens Johnsonov sindrom u vidu toksične epidermalne nekrolize praćen ljuskanjem i ljuštenjem kože, a ako se takva reakcija na klavocin dogodi, odmah treba prestati uzimati lijek i javiti se svom liječniku.

Jetrene, bubrežne i hematološke klavocin nuspojave

Moguće je da klavocin izazove prolazni i kratkotrajni porast jetrenih enzima što se može vidjeti u krvnim pretragama. Jetrene, bubrežne i hematološke klavocin nuspojave se odnose na slučajeve pojave hepatitisa, zbog zapriječenosti istjecanja žuči tijekom liječenja se može pojaviti žutica (kolestatska žutica), a ove nuspojave se javljaju uglavnom kod odraslih i starijih bolesnika i mogu se pojaviti tijekom liječenja, ali i do šest tjedana nakon liječenja klavocinom. Slično je i s bubrežnim nuspojavama (intersticijski nefritis).

Bubrežne klavocin nuspojave se manifestiraju kao sitna oštećenja na bubrežnim kanalićima. U uputi o lijeku spominju se i prolazne hematološke nuspojave kao što su smanjenje bijeli krvnih stanuca (leukopenija), smanjenje trombocita u krvi (trombocitopenija), smanjenje hemoglobina u krvi (hemolitička anemija), no, to su prolazne nuspojave. Nuspojave mogu proizaći iz interakcije s drugim lijekovima kao što su antikoagulansi, drugi antibakterijski antibiotici, neki antidijabetici (metotreksat može postati toksičan), jer će djelovanje klavocina biti manje učinkovito, a može i davati lažno pozitivne nalaze krvnih pretraga.


Tagovi: