Što je kll – uzrok, simptomi, lijećenje
Što je KLL i zašto nastaje?
KLL je skraćenica koja se odnosi na kroničnu limfocitnu leukemiju. Navedena bolest pripada u grupu zloćudnih i malignih bolesti. Bolest je karakteristična prema nezrelim i abnormalnim limfocitima koji se nalaze u krvi te koštanoj srži osobe. Riječ je o malignom oboljenju bijelih krvnih stanica, limfocita. Kronična limfocitna leukemija će zahvatiti B limfocite i uzrokovati će imunosupresiju, točnije, poremećaj funkcije same koštane srži i doći će do infiltracije organa zloćudnim stanicama. Kod ove bolesti simptomi i tijek razvoja su postupni.
Koliko je KLL česta i zašto nastaje? Navedena bolest se češće pojavljuje kod osoba starije dobi, u 90% slučajeva pojavljuje se kod osoba koje su starije od 5 godina. Bolest će se najčešće prepoznati na rutinskim pretragama krvi, što znači da osoba može imati oboljenje bez ikakvih vidljivih simptoma. Zašto nastaje? Sami uzroci nastanka kronične limfocitne leukemije su nepoznati. Bolest se ne može povezati sa bakterijama, virusima niti kancerogenim kemikalijama. Navedeni oblik leukemije je većinom primijećen kod ljudi koji su imaju autoimune bolesti.
KLL uzroci i simptomi
Sami uzroci kronične limfocitne leukemije su nepoznati. Bolest se pojavljuje češće kod starijih pacijenata i nije poznato zašto se javlja kod mlađe populacije. Bolest će sporo napredovati, što znači da normalni limfociti te druge stanice nisu odmah potisnute kao kod akutnih vrsta oboljenja. Koji su znakovi i simptomi? KLL se može prepoznati prema sljedećim simptomima: Vidljivo povećanje limfnih čvorova, povećanje jetre te slezene, čest i nejasan umor, bolovi koji se pojavljuju u kostima, modrice na tijelu, povećano znojenje, gubitak teka i težine.
Dodati simptomi mogu biti: Svrbež koji se širi po cijelom tijelu, bolovi koji se pojavljuju u slabinama, kvržice ispod pazuha. KLL simptome mnogi oboljeli uspoređuju sa simptomima gripe - i upravo zato je bitno obratiti se liječniku ukoliko nastupe simptomi koji su veoma slični gripi. Nažalost, navedena bolest može godinama biti neotkrivena, što može pridonijeti njenom rastu i razvoju. Kako bi se minimalizirala mogućnost razvoja navedene bolesti, preporučuju se redoviti liječnički pregledi (osobito starijih građana).
KLL dijagnosticiranje i liječenje
Dijagnoza započinje sa fizikalnim pregledom liječnika i pretragama krvi. Kada stignu nalazi krvi koji nisu najbolji, tada liječnik može zatražiti dodatne krvne pretrage. Daljnja dijagnoza uključuje biopsiju koštane srži i protočnu citometriju imunofenotipizaciju. Kako se liječi KLL? Liječenje ne započinje odmah, osobito ne kod osoba koje imaju spori rast stanica. Iako se često spominje kemoterapija, važno je naglasiti kako ona nije jedini oblik liječenja. Liječenje će se odrediti prema zdravstvenom stanju pacijenta i ozbiljnosti stanja.
Kemoterapija neće biti najbolje rješenje za svakog pacijenta. Zašto? Ona ima svrhu napadanja brzo rastućih stanica, što znači da može uništiti i zloćudne te zdrave stanice. KLL se najčešće liječi ciljanom terapijom, lijekovima. Ovi lijekovi napadaju isključivo kancerogene stanice i ne predstavljaju opasnost zdravim stanicama. Pošto se navedena bolest javlja češće u osoba starije životne dobi, godine kao i fizičko stanje igraju veliku ulogu u odabiru metode liječenja. Moguće je i isprobavanje više različitih metoda liječenja.
Tagovi: