Što je kml – uzrok, simptomi, lijećenje
KML - uzrok
Kronična mijeloična leukemija je tip karcinoma krvi koji se postepeno razvija, a događa se zbog naglog rasta broja mijeloidnih stanica u koštanoj srži, što rezultira prekomjernom proizvodnjom nezrelih bijelih krvnih stanica zvanih mijeloidne stanice. Mijeloidne stanice su stanice koje se normalno razvijaju u koštanoj srži i pretvaraju se u različite vrste krvnih stanica, uključujući bijele krvne stanice, crvene krvne stanice i trombocite. Kod ove bolesti, mijeloidne stanice ne sazrijevaju u normalne krvne stanice, već ostaju u nezrelom, nediferenciranom stanju, što dovodi do smanjenja broja zdravih krvnih stanica u krvi. Simptomi mogu uključivati umor, slabost, bol u kostima i zglobovima, povećanu osjetljivost na infekcije, krvarenje i modrice, te povećanje slezene i jetre. Uzroci nisu u potpunosti poznati, ali se smatra da je jedan od glavnih faktora mutacija u genima kromosoma 9 i 22, koje dovode do stvaranja gena BCR-ABL. Gen BCR-ABL uzrokuje nekontrolirani rast mijeloidnih stanica i blokira njihovu normalnu diferencijaciju u zdrave krvne stanice. Također, neki faktori rizika za razvoj KML-a uključuju izloženost ionizirajućem zračenju, kemikalijama i virusima. Također, postoje nasljedni faktori koji mogu povećati rizik od razvoja KML-a.
KML - simptomi
Kronična mijeloična leukemija je vrsta raka krvi koja se karakterizira nekontroliranim rastom i akumulacijom zrelih krvnih stanica u koštanoj srži. Simptomi mogu varirati od osobe do osobe, ali neki od najčešćih su:
Umor i slabost koju osobe često osjećaju i nakon minimalnog napora, a javlja se zbog nedostatka zdravih krvnih stanica koje su potrebne za prenošenje kisika po tijelu.
Povećana osjetljivost na infekcije zbog slabog imunološkog sustava, te se osobe s ovim rakom često boluju.
Povećanje slezene i jetre, što može uzrokovati nelagodu i bol u trbuhu.
Bolovi u kostima i zglobovima, a obično se javlja u kasnijim fazama bolesti. Kod ove bolesti dolazi do smanjenog apetita, što posljedično dovodi do gubitak na tjelesnoj težini.
Osobe kojima je dijagnosticiran KML može biti problem održavati normalnu tjelesnu težinu. Povišena razina bijelih krvnih stanica, na temelju čega se može dijagnosticirati KML. No, neke osobe mogu imati normalne razine bijelih krvnih stanica, pa se dijagnoza može temeljiti na drugim simptomima i testovima.
KML - liječenje
Kronična mijeloična leukemija odnosno KML je vrsta raka krvi koja se liječi ovisno o stadiju bolesti, dobi i općem zdravstvenom stanju pacijenta. Postoji nekoliko načina kako se može liječiti KML, a neki od načina su:
Terapija ciljana na proteine su lijekovi koji ciljaju specifične proteine na stanicama raka i sprječavaju njihov rast i širenje. Najčešće korišteni lijekovi u ovoj terapiji su inhibitori tirozin kinaze. Ovi lijekovi su vrlo uspješni u kontroli bolesti i često se koriste kao prva linija terapije.
Terapija s interferonom je lijek koji pomaže u stimuliranju imunološkog sustava da napada stanice raka. Ovaj lijek se obično daje u obliku injekcije i može se koristiti kao prva linija terapije za pacijente koji ne mogu uzimati inhibitor tirozin kinaze.
Terapija transplantacijom koštane srži se može koristiti za pacijente s naprednijom fazom bolesti. Ova terapija uključuje zamjenu zaraženih stanica koštane srži s novim, zdravim stanicama iz donora. Međutim, ovo je vrlo ozbiljna terapija i često zahtijeva dugotrajnu hospitalizaciju i oporavak.
Kemoterapija se obično koristi samo kao posljednja opcija liječenja u slučaju da druge terapije ne uspiju. Ova terapija uključuje upotrebu kemikalija za ubijanje stanica raka, ali često ima teške nuspojave.
Tagovi: