Koji su kontinenti
Znate li da su pet olimpijskih krugova zapravo kontinenti
Iako danas svi u školi učimo da je na zemlji sedam kontinenata, bilo je vrijeme kada se smatralo da ih je pet, nakon toga se mislilo da ih je šest, stali smo na sedam, a već se u nastavu geografije sprema i uvođenje osmog kontinenta. Znate li da su pet olimpijskih krugova zapravo kontinenti, jer se prije oko 100 godina smatralo da je pet kontinenata, Afrika, Amerika, Azija, Australija i Evropa i tako se učilo u školi.
Kako ne postoji neki standardizirani obrazac ili definicija za broj kontinenta, u 60-tim godinama prošlog stoljeća je pridodan šeti kontinent; Afrika, Amerika, Antarktika, Azija, Australija/Oceanija, Evropa i ovako poredani kontinenti se još uvijek uče u nekim školama u svijetu. Ili su poredane ovim redom; Afrika, Antarktika, Australija/Oceanija, Euroazija, Sjeverna Amerika i Južna Amerika. Poredak od sedam kontinenata su Afrika, Antarktika, Australija/Oceanija, Evropa, Sjeverna Amerika i Južna Amerika, no povećanjem broja kontinenata se nisu dodavali novi olimpijski krugovi, samo se drugačije učilo u školama.
Postojeći kontinenti i pojava osmog kontinenta
Prije pojave kontinenta kopno na zemlji je bilo povezano u jednu cjelinu i nazivalo se Pangea koja je usljed tektonskih poremećaja pucala i razdvajala u manje cjeline. Iako je definicija kontineta odvojenost većeg kopna okruženog vodom, znamo Da su Euroazija spojene, oko Oceanije se još raspravlja je li kontinet, Amerike spaja ili razdvaja Panamski kanal, Afriku i Aziju, Sueski kanal, Indija je nekada dodirivala afrički kontinet, a sada se zabija u azijski konitinent i kontinenti i zbog toga imaju promjenjiv broj.
Postojeći kontinenti i pojava osmog kontinenta za kojim je potraga trajala 375 godina i konačno je otkriven 2016 godine i nazvan skriveni kontinent ili Zelandija, opet mijenja nastavnu građu iz geografije u školama. Za sada se još uvijek u školama uči o sedam kontineta, ali zemlja diše i trese se, tektonske ploče se stalno pomiču i opet može izroniti neki novi kontinent. Svih sedam kontinenata pokrivaju tek trećinu zemljine površine, točnije 29%, sve ostalo, 71% je voda.
Kontinenti se u dodiru s vodom stalno mijenjaju
Geološka prošlost zemlje je vrlo burna što mijenja eto, između ostalog i broj kontinenata. Kontinenti se u dodiru s vodom stalno mijenjaju, promjene se odnose na granice mora i kopna i događaju se stalno, ali njihova osnova nekako ostaje uvijek ista. Euroazijski kontinet je razdvojen na dva kontinenta iz kulturnopovijesnih razloga, Afrika, Azija i Evropa se nazivaju Starim svijetom, a ostale kontinente se naziva Novim svijetom, s tim da Afriku prati i naziv Crni kontinent.
Kontinenti poredani po veličini kreću od najveće Azije (44 579 000 kilometara kvadratnih), slijedi Afrika (30 370 000 kilometara kvadratnih), pa obje Amerike (24 709 000+17 840 000 kilometara kvadratnih), nakon njih slijedi Antarktika (14 000 000 kilometara kvadratnih), Evropa(10 180 000 kilometara kvadratnih) i najmanji kontinent je Australija (8 600 000 kilometara kvadratnih). Jasno je da se razlike u površini kontinenata odražavaju i na razlike u broju stanovništva, iako na taj broj utječu i mnogi drugi faktori.
Tagovi: