Kolike kod beba

Kolike kod beba

Kolike kod beba, što ih uzrokuje?

I dok je sasvim normalno da sva novorođenčad plače, učestalo i dugo plakanje može ukazivati na kolike ili grčeve u trbuhu. Grčevi u trbuhu mogu se javljati već u prvom mjesecu bebinog života, no najčešće su simptomi najintenzivniji u šestom tjednu bebinog života. Kolike kod beba nisu simptom neke bolesti i ne ugrožavaju zdravlje bebe, no mogu uzrokovati nepotrebni stres za bebu i roditelje. Kada se pojave, povlače se unutar nekoliko tjedana ili mjeseci i zapravo predstavljaju najveći izazov za nove roditelje.

Što uzrokuje kolike? Kolike kod beba nisu jasni, točnije, ni sami liječnici ne znaju zašto nastaju. Dugo vremena se smatralo kako nastaju radi intolerancije na mlijeko krave, no kasnije se ispostavilo da se pojavljuju i kod beba koje piju majčino mlijeko. Neke teorije kažu kako grčevi nastaju radi ubrzanog kretanja hrane kroz pribavu bebe ili radi nedovoljno probavljene hrane. Još jedan od mogućih razloga nastanka su i plinovi koji nastaju radi previše gutanja zraka.

Kolike kod beba, kako ih prepoznati?

Prema prosjeku, novorođena beba će plakati do dva sata dnevno i to u raznim i kraćim vremenskim intervalima. Beba će plakati onda kada je gladna, umorna ili kada joj je hladno. Kako onda prepoznati kolike kod beba? Prema definiciji, kolike možemo prepoznati onda kada plač traje dulje od dva sata dnevno i kada to traje barem tri dana tjedno. Najčešće se pojavljuju oko trećeg mjeseca djetetovog života. Kako prepoznati kolike kod beba? U zdravih beba znakovi mogu biti sljedeći; Epizode plača u isto vrijeme i u određenom trajanju, intenzivan plač koji se ne može lako utješiti, plač koji nastaje odjednom i iz čista mira, promjena u položaju tijela.

Navedeni napadi plača mogu potrajati satima ili onda dok beba ne krene biti iscrpljeno i ne zaspi. Trebaju li se roditelji brinuti radi ovih grčeva? U većini slučajeva ne, no ukoliko postoji sumnja da nešto zaista nije u redu, tada je najbolje potražiti liječničku pomoć. Mogu li se grčevi spriječiti? Roditeljima se savjetuje sljedeće; Bebu hraniti u uspravnom položaju, promijeniti položaj za podrigivanje, stisnuti bebu uz sebe, promjene u majčinoj prehrani, kretnja bebe nakon obroka, uključivanje bijelog šuma za smirivanje, bočice protiv stvaranja grčeva, masaže trbuha.

Kolike kod beba, kada potražiti liječničku pomoć?

Kolike kod beba nisu znak ozbiljne bolesti ili stanja. Potrebno je navesti da samo oko 5 % beba koje imaju epizode neutješnog plača imaju ozbiljnije stanje. Kada su kolike kod beba opasna pojava i kada je potrebno zatražiti liječničku pomoć? Navedeni simptomi mogu ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme koji traže liječničku intervenciju; Beba ima slab te visok i kontinuiran plač, bebino tijelo izgleda beživotno, beba povraća zelenkastu tekućinu, beba ima temperaturu koja je iznad 38, beba postaje blijeda u licu, beba ima poteškoća s disanjem i proizvodi čudne zvukove.

Potrebno je navesti kako novi roditelji neće moći uvijek smiriti bebu kada će imati epizodu plača, stoga je potrebno imati strpljenja. Grčevi u trbuhu izazovna su pojava, kako za bebe tako i za roditelje, zato je potrebno razumjeti da su oni prolazni. Briga za bebu koja pati od grčeva može biti itekako frustrirajuća, pa je stoga potrebno svemu pristupiti veoma smireno i odvojiti si vremena za mir. Učestali i dugotrajni plač mogu biti iscrpni za bebu, stoga uvijek obratite pažnju na to kako se beba ponaša kako bi znali adekvatno reagirati.


Tagovi: