Koliko dugo boli nakon vađenja zuba
Vađenje zuba uzrokuje bol nekoliko dana do nekoliko tjedana
Intenzitet boli kod zubobolje ljudi često zspoređuju s trudovima prije poroda, toliko jaka i učestala može biti. Ako zub propada, mora se izvaditi, isto vrijedi kod napuklina, trauma i oštećenja zubi, a i zbijenost zubi se može i mora rješavati vađenjem jednog zuba da bi ostali dobili mjesta i raširili se. Mliječni zubi se sami rasklimaju i moraju se izvaditi. Vađenje zuba uzrokuje bol nekoliko dana do nekoliko tjedana, ovisno o razlogu i samom zahvatu.
Ortodonski zahvati se rade zbog ispravljanja zubi i pravljenje prostora svim zubima, a nicanje umnjaka je često vrlo bolno, oni ponekada niču pokvareni karijesom, često se šire i guraju ostale zube, ponekada ih zubar liječi, ali najčešće se odlučuje kod umnjaka na vađenje zuba, tih "pametnih zubi" koji obično niču između 17 - 35 godine života i njihovo nicanje je često praćeno upalama koje mogu "udariti" na druge zube i zubno meso, ali i na sve druge zglobove u tijelu.
Lokalna anestezejia za obično vađenje zuba
Prije bilo kakve stomatološke ili ortodontske intervencije morate napraviti rtg snimku kritičnog zuba, a često i kompletan ortopan. Lokalna anestezija za obično vađenje zuba je dostatna, daje se injekcijom u zubno meso oko tog zuba koji se čupa kirurškim kliještima, nakon čega dobijete tampon od gaze na zagriz da se zaustavi krvarenje, odnosno da se stvori ugrušak koji će zaustaviti krvarenje iz rane. Zbog oštećenja desni i čeljusti bol i neugoda mogu potrajati do dva tjedna.
Kirurško vađenje zuba zahtijeva šivanje, uz bol koja će se pojaviti nakon popuštanja anestezije može se pojaviti i oteklina, kod koje pomažu hladni oblozi ili led na oteklini. Nakon zahvata bi trebali mirovati barem 24 sata, ne pušiti, analgetici će ublažiti bol, potrebno je održavati higijenu usne šupljine, ispiranjem mlakim čajem od žalfije ili mlakom vodom, vodice za ispiranje usta smijete koristiti tek kada prođe 24 sata od zahvata. Sve dok je bol jaka jesti tekuću ili mekanu hranu, kako nol slabi, postupno se vraćati normalnoj prehrani.
Vađenje zuba se može iskomplicirati
Kaže se da nema lijekova bez nuspojava ni lijekova bez nuspojava, tako se i obično vađenje zuba može iskomplicirati, a prva i najčešća komplikacija može biti krvarenje iz rane nastale od izvađenog zuba koje traje duže od 12 sati. Druga komplikacija može biti povišena temperatura, zimica i groznica. Mogu se pojaviti mučnina i povraćanje, kašalj, bol u prsima, ubrzano disanje, kratkoća daha, oticanje i crvenilo, ali alveolni osteoitis ili upala kosti oko zuba koji je izvađen.
Zubna čašica ili alveolni ostitis se češće javlja kod vađenja kutnjaka, prepoznat ćete simptom po izuzetno jakoj boli koja se javlja 2 - 3 dana nakon zahvata i prati ga vrlo neugodan zadah iz usta. Nije posve jasno kako i zašto nastaje, nije krivo samo vađenje zuba, ali može biti posljedica nemarnog tretiranja rane na mjestu izvađenog zuba, pušenja ili uzimanja oralne kontracepcije. Ova komplikacija produljuje vrijeme za zacjeljivanje rane, a može prouzročiti i nove upale i dodatne komplikacije.
Tagovi: