Koliko se kuhaju kesteni
Zašto su kesteni zdravi?
Konzumacija kestena datira još iz antičke Grčke. Prekriveni debelom ljuskom, kesteni sadrže mesnati dio i izvor su ugljikohidrata. Osim što se koristi kao brašno, obavezan je dio kolača i slastica, a dodaje se i mesnim jelima. Spada u orašaste plodove, bogata je uljima i mastima koji blagotvorno djeluju na naš organizam. Masne kiseline, poput omega 3, važne su za poboljšanje kognitivnih i crijevnih funkcija, imuniteta, bolju kontrolu šećera u krvi te poboljšanje izgleda kose, kože i noktiju. Sve dobrobiti kestena pojačane su i drugim nutrijentima poput vitamina E, magnezija, selena i bakra jer djeluju protuupalno. Kesten sadrži brojne nutrijente koji pozitivno djeluju na naš organizam, zbog čega se savršeno uklapa u našu svakodnevnu prehranu. Njegova struktura i jedinstveni okus omogućuju da se doda u gotovo svaki recept, bilo da se radi o slatkom ili slanom jelu. Kesteni, koji se počinju sakupljati s dolaskom jeseni, nezaobilazna su hrana u hladnom vremenu protiv umora i bolesti.
Kesteni u zdravoj prehrani
Odabir zdrave prehrane temelj je očuvanja zdravlja. Koje su dobrobiti orašastih plodova i što nam mogu pružiti dobro je poznato, pogotovo jer su ukusni i jednostavni za pripremu. Prije nego što saznamo kako kuhati kestene, pogledajmo ostale prednosti koje ima. Poznato je da je ova namirnica lako probavljiva, ima veliku količinu vlakana i sadrži minerale. Ako se dnevno pojedu četiri kestena, to zadovoljava sve energetske potrebe organizma. Poznata je i dobrobit ljuski kestena koje se kuhaju u vodi i koriste kao čaj za regulaciju crijevne flore i želučane kiseline. Kesteni imaju nizak udio šećera, što je idealno za osobe koje žele smršaviti. Velika količina vitamina C u kestenu utječe na proizvodnju bijelih krvnih stanica i zaštitu od slobodnih radikala. Kesten je bogat vitaminom B čija je funkcija obnavljanje živčanih stanica i sprječavanje zaboravljivosti. Ovo je jedna od namirnica koja snižava krvni tlak, a time smanjuje pojavu kardiovaskularnih bolesti. Kesteni su vrlo korisni za zdravlje jer su bogati hranjivim tvarima. Zbog toga se ova namirnica najviše konzumira u zimskim mjesecima.
Koliko se kuhaju kesteni
Svojim jedinstvenim aromatičnim okusom kesten je izvrsna delicija tijekom zimskih mjeseci. Tradicionalni način pripreme je kuhanje, prženje ili roštilj. Bez obzira na odabranu metodu, možete ih dodati svim vrstama jela, poput umaka, riže, tjestenine. Također, kesten može biti osnova za mnoga jela. Kakav je postupak i koliko se dugo kuhaju kesteni? Ako ih nikada niste probali skuhati, sada je vrijeme da to učinite. Pri kupnji uvijek birajte zdrave bez oštećenja ljuske. Za početak ih dobro operite, očistite i pripremite tako da na svakom nožem zarežete dužu liniju. Tako će se dok se kuhaju otvoriti ljuske i lakše će se guliti. Nakon toga ih treba staviti u duboku posudu s vodom u koju možete dodati štapić cimeta i prstohvat soli. Treba ih kuhati u puno vode dok ne omekšaju, oko 20 minuta, ovisno jesu li svježije ili starije. Kad su kuhani, dobro ih ocijedite i osušite. Kuhani kesteni daju okus mnogim receptima i mogu se jesti kao međuobrok.
Tagovi: