Koliko treba jetri da se oporavi od alkohola
Što je jetra?
Jetra je jedan od najvažnijih organa u ljudskom tijelu, smještena u gornjem desnom dijelu trbuhu. Radi se o multifunkcionalnom organu s ključnom ulogom u održavanju ravnoteže tijela i obavljanju niza vitalnih funkcija. Najveća je žlijezda te drugi po veličini organ u ljudskom organizmu, te je ujedno jedini unutarnji koji se može regenerirati. Nalazi ispod dijafragme, s desne strane trbušne šupljine. Zauzima veći dio gornjeg dijela trbuha i ima oblik pravilnog trokuta. Težina jetre može varirati, ali prosječno iznosi oko 1,4 kg kod odrasle osobe. Veličina jetre također može varirati od osobe do osobe. Podijeljena je na dva glavna režnja, desni režanj i lijevi režanj. Desni režanj je znatno veći od lijevog. Ovi režnjevi su dodatno podijeljeni u manje segmente poznate kao jetrene lobule. Povezana je s žučnim sustavom, koji uključuje žučne kanale. Proizvodi žuč koja se skladišti u žučnom mjehuru i oslobađa u tanko crijevo kada je potrebna za probavu masti. Bogato je prokrvljena organ. Krv dospijeva u jetru kroz portalnu venu, koja nosi krv iz crijeva, slezene i drugih organa trbušne šupljine. Jetra također prima kisik i hranjive tvari putem jetrene arterije. Ove krvne žile omogućuju jetri obavljanje funkcija detoksikacije i metabolizma. Sastavljena je od hepatocita, što su stanice odgovorne za mnoge funkcije jetre. Hepatociti su organizirani u lobule, strukturalne jedinice jetre. Osim hepatocita, sadrži i žučne kanale, krvne žile i stanice imunološkog sustava. Ona obavlja niz važnih funkcija, uključujući detoksikaciju, proizvodnju žuči, regulaciju razine šećera u krvi, metabolizam lipida, skladištenje hranjivih tvari, sudjelovanje u imunološkom sustavu te regeneraciju oštećenog tkiva. Ona prima živčane impulse putem jetrenih živaca, uključujući simpatički i parasimpatički živčani sustav, te pomažu u regulaciji protoka krvi i drugih funkcija jetre.
Jetra i njena zadaća
Glavni posao jetre je obavljanje različitih funkcija koje su ključne za održavanje zdravlja tijela. Jetra igra ključnu ulogu u pročišćavanju krvi od toksina i štetnih tvari koje dolaze iz hrane, lijekova, alkohola i drugih izvora. Ona razgrađuje i neutralizira te tvari kako bi spriječila njihovo štetno djelovanje na ostatak tijela. Jetra proizvodi žuč, tekućinu koja je ključna za razgradnju masti u probavnom sustavu. Žuč se skladišti u žučnom mjehuru i otpušta u tanko crijevo kako bi pomogla u probavi masti. Igra ključnu ulogu u metabolizmu ugljikohidrata, masti i proteina. Pohranjuje glikogen (oblik glukoze) kao rezervu energije i sudjeluje u regulaciji razine šećera u krvi. Služi kao skladište vitamina (poput vitamina A, D, E i K) i minerala (poput željeza). Ove tvari se oslobađaju prema potrebi kako bi podržale različite funkcije tijela. Također proizvodi različite proteine, uključujući proteine zgrušavanja krvi koji su važni za normalno zgrušavanje krvi te proteine koji sudjeluju u transportu hranjivih tvari. Ona sudjeluje u regulaciji razine kolesterola u krvi, proizvodeći i izlučujući lipoproteine koji sudjeluju u metabolizmu lipida. Ona ima ulogu u imunološkom sustavu, proizvodeći proteine poput imunoglobulina koji sudjeluju u obrani tijela od infekcija. Jedna od iznimnih sposobnosti jetre je regeneracija. Može obnavljati oštećena tkiva, što znači da čak i nakon određenih oštećenja, poput prekomjerne i dugoročne konzumacije alkohola, može se postupno povratiti svoju funkcionalnost.
Koliko vremena treba proći da se jetra oporavi od alkohola?
Vrijeme potrebno za oporavak jetre od učinaka alkohola ovisi o različitim čimbenicima, kao što su količina konzumiranog alkohola, duljina vremena tijekom kojeg je osoba konzumirala alkohol, opća zdravstveno stanje pojedinca te eventualne prethodne bolesti jetre ili drugih organa. Kratkotrajno, jetra može pokazati znakove oporavka unutar nekoliko dana ili tjedana nakon prestanka konzumiranja alkohola, što uključuje smanjenje masnih naslaga u jetri i poboljšanje njezine funkcije. Međutim, ako je došlo do ozbiljnog oštećenja jetre, potpuni oporavak može trajati znatno dulje. Alkohol može uzrokovati masnu jetru, alkoholni hepatitis, cirozu jetre i druge ozbiljne bolesti jetre. Ciroza jetre je stanje u kojem je jetra zaprimila ozbiljno oštećenje od dugoročne konzumacije alkohola, te se više ne može regenerirati i posljedice su trajne. Najvažniji korak u oporavku jetre od alkohola je potpuno prestati s konzumiranjem alkohola. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatne mjere, poput promjena u prehrani, dodataka prehrani ili lijekova koji će pomoći jetri u njenom oporavku.
Tagovi: