Što je koma
Koma - definicija
Koma je jedno od najtežih kvantitativnih poremećaja svijesti koja može kod nekih pacijenata trajati godinama. Kod kome se zahtjeva posebna stručna njega. Kada se pacijent nalazi u komi, on je bez svijesti, te ne reagira niti na najjače podražaje, čak ako su i bolni. Koma je posljedica od teškog poremećaja funkcije vitalnih organa, poput srca, pluća, bubrega, središnjeg živčanog sustava i endokrinog poremećaja, te mogu biti izazvani od strane raznih uzročnika poput traume, infekcije, trovanja, tumora, poremećaja cirkulacije, metabolizma i slično. S neurološkim pregledom se mogu ustanoviti ugašeni mišićni refleksi i zjenice koje ne reagiraju na svjetlost. Kada je refleks gutanja ugašen, jedino su vitalne funkcije poput disanja i krvotoka očuvane i reagiraju, te one mogu biti ponekad poremećene. Stupnjevi kome se uglavnom utvrđuju vrijednošću prema Glasgowskoj skali kome, skraćeno GCS, a u današnjem dobu se koristi specijalna skala kome zvana FOUR, odnosno Full outline of unresponsiveness, koja je veoma precizna i praktična.
Koma - liječenje
Kao što smo ranije naveli, koma je produljeno stanje nesvjesnost gdje osoba ne reagira na podražaje niti na svoju okolinu. Iako je osoba živa, onda izgleda kao da se nalazi u dubokom snu iz koje se ne može probuditi, čak ni ako primijenite bol. Koma je uzrokovana ozljedom mozga, koja može biti posljedica zbog krvarenja, povećanog tlaka, nakupljanja toksina ili gubitka kisika. Ova ozljeda može biti povratna ili privremena, te isto tako može biti trajna u najgorem slučaju. Liječenje kome ovisi o tome koji je točan uzrok kome. Bitno je znati koji je točan uzrok zbog čega se pacijent nalazi u komi kako bi liječnici znali koji pristup primijeniti kako bi uspjeli osobu probuditi iz kome. Primjerice, ukoliko postoji infekcija koja ima utjecaj na mozak pacijenta, možda će se trebati primijeniti antibiotici. Ako mozak natiče ili postoji tumor, možda će trebati operativni zahvat kako bi se ublažio pritisak ili uklonio tumor.
Koma - vrste
Koma se dijeli na više vrsta, a to mogu biti:
Toksično metabolička encefalopatija - ovo je akutno stanje disfunkcije mozga kod koje su prisutni simptomi poput zbunjenosti i delirija. Ovo je stanje obično reverzibilno, a uzrokuje ga toksično metabolička encefalopatija, što uključuje infekciju, sustavnu bolest, otkazivanje organa te ostala stanja
Otrovna ozljeda mozga - je stanje kod kojeg je mozak uzrokovanim potpunim nedostatkom kisika u njemu. Samo par minuta bez kisika može uzrokovati smrt stanica u tkivu mozga. U slučaju ozljede mozga, traume, srčanog udara, predoziranja lijekovima ili trovanjem može dovesti do anoksične ozljede mozga.
Trajno vegetativno stanje pacijenta - ovo je stanje nesvjestice gdje osoba nije niti svjesna svoje okoline i nije sposobna se kretati. Tokom ovog stanja osoba može ozdraviti i napredovati do potpune budnosti.
Zaključni sindrom - ovo je rijetko neurološko stanje gdje je osoba potpuno paralizirana izuzev očnih mišića te je umno svjesna.
Smrt mozga - je potpuni prestanaka rada svih funkcija mozga, te može biti posljedica raširene ili trajne ozljede mozga.
Medicinski inducirana koma - je privremena vrsta kome, ili duboko nesvjesno stanje koje se koristi kako bi se zaštitio mozak od naticanja nakon zadobivene ozljede.
Tagovi: