Što su kortikosteroidi
Što su kortikosteroidi
Kortikosteroidi su steroidi, odnosno steroidni hormoni koji se proizvode prirodno u ljudskom tijelu u kori nadbubrežne žlijezde, no proizvode se sintetskim putem kao lijekovi. Kada se koriste kao lijekovi moraju se koristiti uz nadzor liječnika ili po strogim uputama liječnika jer imaju svoje nuspojave.
Kortikosteroidi imaju široku primjenu, na različite vrste tkiva i mogu djelovati na razne metaboličke procese u ljudskom tijelu. Njihov protuupalni učinak proizlazi iz toga jer djeluju kao imunosupresivi. Ovisno o vrsti i namjeni ovi lijekovi se mogu koristiti u liječenjima raznih bolesti od reumatskih, astmatičnih bolesti, primjena na koži, nosnoj sluznici, bronhijama i plućima, ali i dostupni su za liječenje intravenoznim putem.
Ovisno o tome o kakvoj se vrsti radi ovaj lijek djeluje kao glukokortikoid s kortizolom s protuupalnim djelovanjem tako da opuštaju fosfolipide, ali i kao mineralokortikoid s aldosteronom kada regulira elektrolite i vodu te na taj način djeluju na zadržavanje natrija kroz bubrege. U svakom slučaju ovaj se lijek koristi isključivo na preporuku liječnika u dozama koje su propisane.
Kortikosteroidi i njihovo djelovanje
Kortikosteroidi imaju protuupalno djelovanje i na taj način djeluju kao imunosupresivi, odnosno smanjuju djelovanje imunološkog sustava. Kod upala se bijele krvne stanice aktiviraju i nastoje tijelo štiti od infekcije i bakterija i virusa kao stranih organizama. Ukoliko u ljudskom tijelu imunološki sustav ne funkcionira normalno, djelovanje kortikosteroida neće biti učinkovito.
Vrlo često kortikosteroidi se koriste za liječenje upalnih procesa reumatoloških bolesti, reumatoidnog artritisa, lupusa ili kod upala krvnih žila. koriste se za sinusitise, sinusne polipe i kronične rinitise, no također u liječenju bolesti dišnog sustava kao što su astma, kronična plućna bolest, upale sinusa, oka i uha.
Primjena ovih lijekova je u kod kožnih bolesti kao što je urtikarija, atopični ekcemi, ni uspješno djeluju i kod liječenja polimialgije, kod transplantacije organa, multiple skleroze, autoimunih bolesti, no i kod otkazivanja bubrega. Obično se daju i kao zamjena nekih hormona koje tijelo nije u stanju samo proizvoditi kao kod Addisonove bolesti koja upravo utječe na uništavanje mjesta proizvodnje prirodnih kortikosteroida, kore nadbubrežne žlijezde.
Kortikosteroidi i negativne posljedice
Iako kortikosteroidi imaju svoje pozitivno djelovanje, kao i većina lijekova i ovaj lijek ovisno o vrsti ima svoje nuspojave, stoga je liječnički nadzor uvijek potreban. Ovaj se lijek može koristiti u obliku kreme, spreja, kapi, intravenoznih tekućina no svaki od njih može prouzročiti neke nuspojave.
Pa tako kod kortikosteroida koji se koriste u spreju za udisanje nuspojava može biti kašalj, krvarenje iz nosa, upaljeno grlo, problemi u govoru, ali i osip. Kod lijekova koji se koriste oralno mogu izazvati nedostatak melanina na koži, ali i povećanje razine šećera u krvi, prištiće, probavne probleme, nesanice, jači apetit, te zamućeni pogled.
Od ostalih nuspojava ovisno o vrsti koji se kortikosteroidi koriste mogu se pojaviti i bolovi u mišićima, promjene raspoloženja, depresija, anksioznost, insomnija problemi sa spavanjem. Posljedično dolazi do slabljenja imuniteta i općeg zdravlja koje slabi, a može se pojaviti i čir na želucu, te crvenilo kože i osip, ali i zarastanje rana može biti dugotrajno i samo zarastanje će trajati duže nego što je normalno.
Tagovi: