Kortikosteroidi nuspojave
Kortikosteroidi nuspojave i dileme oko koristi i štete
Grupa protuupalnih lijekova koja se daje kod reumatskih, autoimunih i mnogih drugih kroničnih bolestih bolesti i infekcija ima moćno djelovanje, ali ih mnogi izbjegavaju zbog ozbiljnih nuspojava. Sam naziv te grupe lijekova je sastavljen od dvije riječi, korteks ili kora i steroidi koji se proizvode u vanjskoj kori nadbubrežne žlijezde u dvije male žlijezde iznad bubrega. Istina u ovim lijekovima su ti hormoni sintetskog porijekla, su kortikosteroidi nuspojave i dileme oko koristi i štete predmet rasprava.
No, katkada su neophodni kortikosteroidi nuspojave dio nužnosti, pa bi svi bolesnici kojima su potrebni trebali dobro proučiti uputu o lijeku i sve koristi i rizike tog lijeka. Ovi protuupalni lijekovi prije svega djeluju na imunološki odgovor na infekciju koju treba liječiti, brzo smanjuju upalu, čak i u malim dozama, djeluju na razinu elektrolita u krvi, metabolizam ugljikohidrata, razgradnju proteina, razinu stresa i ponašanje bolesnika. Kortikosteroidi djeluju na mnoge fiziološke procese u tijelu bolesnika.
Kortikosteroidi nuspojave, grupe i oblici lijekova
Ova grupa protuupalnih lijekova se može koristiti za vanjsku, lokaliziranu upotrebu i unutarnju, a dijele se prema mjestu nastanka kada ih proizvodi vaše tijelo i mjestu i načinu djelovanja u tijelu za vrijeme liječenja, na dvije generalne grupe, na glukokortikoide koji djeluju protuupalno i mineralokortikoide koji balansiraju i uravnotežuju sol i vodu u organizmu. Tako kortikosteroidi nuspojave, grupe i oblici lijekova suzbijaju i ublažavaju upalu i imunitet, pomažu razgradnju masti, ugljikohidrata, proteina i drže balans vode i soli.
Oblici, kortikosteroidi nuspojave se mogu pojaviti kod svih oblika lijeka, bilo da ih uzimate oralno u tabletama, injekcijama u mišiće, krvne žile ili zglobove, udišete pomoću inhalatora (astma, razni sprejevi za usta i nos), kapima za oči, uši ili nos, ili ih nanosite na kožu na oboljela mjesta (topikalno) u obliku krema, masti, gelova, losiona. Zato pratiti reakcije na lijek koji uzimate i obvezno trebate pročitati sve o nuspojavama kortikosteroida i svaku prijaviti svom liječniku.
Kortikosteroidi nuspojave blage i one ozbiljne
Nema lijekova bez nuspojava, a kortikosteroidi nuspojave blage ili one ozbiljne ovisi o tome koliko dugo ih uzimate, koju dozu uzimate, koliko drugih lijekova trošite za neke druge bolesti, kao i o vašim prehrambenim i drugim životnim navikama. Kod dugotrajnog liječenja kortikosteroidima se javlja sindrom "narančine kore" po koži, može se javiti pretilost, promjena raspoloženja, depresija, psihotični ispadi, nesanica, kod djece se mogu početi javljati konvulzije, a zbog susprezanja imuniteta smanjuje se djelotvornost antibiotika i nekih drugih lijekova.
Kortikosteroidi nuspojave mogu biti edemi (oticanje nogu), gubitak kalija, hipertenzija, glavobolje, oticanje lica, pojava dlaka na licu, stanjena koža, modrice, slabost mišića, glaukom, katarakta, poremećaj menstrualnog ciklusa, čirevi na želucu ili dvanaestercu, pogoršanje dijabetesa, takozvana masna grba na leđima (buffalo grba). Zbog smanjenja učinkovitosti drugih lijekova i cjepiva može se povećati broj upala. Može se pojaviti bol u koljenu ili kuku (nekroza kuka). Morate biti oprezni ako uzimate antidijabetike, antikoagulanse, druge analgetike i antipiretike.
Tagovi: