Kraći ili krači?

Kraći ili krači?

Ovo je pitanje koje često muči govornike hrvatskog jezika. Radi se o razlici između glasova /č/ i /ć/, što je česta pojava u ovom jeziku. Nažalost, neki ljudi imaju problema s razlikovanjem ova dva glasa, dok drugima to dolazi prirodno.U ovom tekstu se konkretno radi o pravilnom pisanju komparativa pridjeva kratak.

Ovaj pridjev označava manji dio nečega, a naglašen je kratkosilaznim naglaskom. Pravilno se piše kraći, kraćeg, kraćem, kraće i tako dalje.Primjeri u kojima se pravilno koristi ovaj pridjev su mnogobrojni. Na primjer, moj novi punjač je kraći od starog, što me jako živcira.

Red je kraći tamo, pa požurimo na onaj šalter, rekla je mama. Kraće je čekati na novi automobil nego na pregled u bolnici. Radno vrijeme je sada kraće nego prije, pa pazi kad ćeš ići.

Kraći je dan, dulja je noć, zima je tu. Tvoja haljina je kraća od moje, a meni nije dopušteno ući u crkvu.Ukratko, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše kraći, kraća, kraće, kraćima, kraćih, kraćeg i slično. Superlativ se pravilno piše najkraći, najkraća, najkraće. Važno je naučiti razlikovati glasove /č/ i /ć/ kako bi se pravilno pisao ovaj i drugi pridjevi u hrvatskom jeziku.