Kuhate li s drvenom kuhačom odmah ju izbacite iz kuće: U velikoj ste opasnosti, evo i zašto.

Kuhate li s drvenom kuhačom odmah ju izbacite iz kuće: U velikoj ste opasnosti, evo i zašto.

Kuhača drveni pribor koji koristimo u kuhanju

Kuhača je u velikoj većini slučajeva drvena, pribor koji koristimo prilikom kuhanja jer ne oštećuje posuđe u kojem kuhamo. No, koliko god je čistili s obzirom da se radi o drvetu koje upija i nečistoće i bakterije, drvena kuhača nikada ne može biti temeljito očišćena. Još više ćemo pogoršati situaciju ako kuhače peremo sredstvima koje štete ljudskom zdravlju, teškim kemikalijama jer će ih drvo upiti u sebe i doista ne želite te toksine imati u svom organizmu koji vam mogu izazvati brojne bolesti.

Drvene su kuhače lijep ukras i koristite ih samo za ukras, a za kuhanje radije nabavite silikonske kuhače koje možete lako održavati i koje ne upijaju nečistoću i bakterije.

Vjerujete da drvo upija bakterije i da je nemoguće drvene kuhače očistiti temeljito redovnim sredstvima za pranje posuđa, time bakterije nećete uništiti, pa čak i ako svoje posuđe perete u perilici posuđa na višim temperaturama. Naime, vlaga na drvenoj kuhači će stvoriti nove bakterije koje će ostati za sljedeće korištenje u kuhanju.

Test drvena kuhača

Jedan australski kuhar je želeći upozoriti široku javnost napravio video i test drvenom kuhačom. Test je vrlo jednostavan i možete ga i sami napraviti sa svojom drvenom kuhačom koju koristite u svojoj kuhinji. U čašu je nalio vruću vodu i stavio drvenu kuhaču na dvadesetak minuta, ono što se dogodilo stvarno nije za vjerovati, ali je istinito.

U čaši u koju je nalio čistu bistru i prozirnu vruću vodu i uronio svoju drvenu kuhaču koju je prethodno dobro oprao, kuhača je otkrila što sve u sebi sadrži. Sa drvene kuhače su se odvojile sve nečistoće i bakterije, a voda je bila mutna i puna smeđeg taloga. Da biste se uvjerili tu vodu možete odnijeti na analizu koja će pokazati kakve je sve bakterije i nečistoće vaša drvena miljenica skrivala.

Možda će vam biti dovoljan i pogled na nečistoći u čaši nakon dvadesetak minuta i drvena će kuhača zauvijek nestati iz vaše kuhinje. Zamijenit ćete ih silikonskim kuhačama bez razmišljanja. Napravite test sami i uvjerite se.

Zašto kuhača lijepi nečistoću

Kuhača se izrađuje od drveta za koje svi jako dobro znamo da radi i reagira na podražaje iz okoline. Kada koristimo drvenu kuhaču tokom kuhanja pri visokim temperaturama drvene pore se šire i u njih ulaze bakterije iz mesa, povrća i ostale hrane. Te pore mi kada peremo posuđe ili kada se posuđe pere u perilici posuđa, ne mogu se temeljito očistiti niti se iz tih pora mogu nikakvim postupkom izvući sve nečistoće koje tokom kuhanja u pore ulaze.

Jednako tako je i sa ostalim drvenim predmetima koje koristimo u svojoj kuhinji kao pribor, a to su na primjer drvene daske za rezanje. Kod njih je situacija još gora jer vrlo često na njima režemo sirovo meso koje je prepuno bakterija, a drvene daske ne možemo rukama prati pod vrelom vodom.

Dakle, zaključak je da drvena kuhača, te ostali drveni pribor u vašoj kuhinji treba biti zamijenjen sa silikonskim priborom koje ne upija nečistoći i bakterije i lako se održava čistim i zdravo je za korištenje.


Tagovi: