Što je laceracija

Što je laceracija

Što je laceracija

Laceracija je razderotina kože, ali i sluznica koja može nastati uslijed ozljede oštrim predmetom, udarcem, puknućem tkiva, ali i zbog bolesti. Zdrava koža će na svaku razderotinu reagirati na način da će započeti prirodno zacjeljivanje u roku 48 sati, do najviše 7 dana od nastale ozljede. Kod svake rane proces zacjeljivanja započinje odmah nakon ozljeđivanja jer se stvara krvni ugrušak i dolaze leukociti, neutrofili i monociti koji iz rane uklanjaju tkivo i bakterije.

Prirodno se kolagen obnavlja unutar mjesec dana jer se on razvija vrlo sporo postupkom križanog povezivanja tkiva. Rana tek nakon tri mjeseca postiže svoju elastičnost 20%, a nakon godine dana 60%, međutim nikada više ne dostiže elastičnost neoštećenog tkiva. Stoga svaka rana zarasta dugo, ovisno o veličini i vrsti ozljede.

Laceracija može nastati i uslijed kirurškog zahvata te se tada takve rane šivaju kako bi se spojilo tkivo i zarastalo. Svaku ranu je najbolje ne izlagati vodi kako bi se spriječio razvoj bakterija barem tjedan dana i omogućilo koži da zaraste.

Laceracija uslijed epiziotomija

Epiziotomija je postupak, kirurški zahvat kojim se prilikom poroda radi rez između stidnice do anusa kako bi se olakšao porod i proširio porodni kanal. Ovaj kirurški postupak se radi prije izlaska glavice bebe pod lokalnom anestezijom, a rana se zašiva odmah nakon poroda.

Kod rodilja kod kojih je u prvom porodu napravljena epiziotomija postoji rizik da kod sljedećeg poroda nastanu spontane porođajne laceracije. Zapravo kod prethodnog poroda tkivo je već jednom bilo kirurški zarezano pa može doći do pucanja i povrede tkiva kod sljedećeg poroda. Međutim ovaj postupak epiziotomije se upravo radi kako ne bi došlo do teških laceracija koje bi nastale spontano tokom poroda.

Znanstvenici pokušavaju dokazati da ovaj kirurški zahvat zapravo ima negativne aspekte kod drugog i svakog daljnjeg poroda, te preporučuju da ukoliko nije nužno treba izbjegavati epiziotomiju naročito kod prvog poroda i primjenjivati je samo ako postoji opasnost od teških laceracija koje bi mogle dovesti u opasnost majku ili bebu tokom poroda.

Laceracija uslijed sportskih ozljeda

Laceracija može nastati i uslijed sportskih ozljeda, pa tako razlikujemo laceracije kože od laceracija mišića. Mišići uslijed teškog naprezanja mogu puknuti, koja sastaju kao posljedica sitnih uzastopnih ozljeda. Kao tipične sportske ozljede u kojima dolazi do laceracije su ozljede meniska kod nogometa, ozljede uši kod hrvanja, povrede kosti nosa i nagnječenja mekih dijelova glace kod boksa, uganuća zglobova prsti ruka kod odbojke, ozljede vratne kralježnice kod skokova u vodu, a kod skijanja ili košarke može doći do ozljeda Ahilovih tetiva.

Kada dolazi do laceracije kod mišićnih vlakana zapravo dolazi do promjene u anatomskoj strukturi mišića uslijed ozljeda krvnih žila pa se stvaraju hematomi. Bol koja se iznenada javlja kod promjene napora, odnosno ritma vježbanja znak je da je došlo do puknuća u mišićnom tkivu. Potrebno je zatražiti pomoć liječnika i prestati sa teškim sportskim naprezanjem jer se razderotina koja je nastala na mišiću neće sama od sebe zacijeliti nego će se proširivati ukoliko se sa naporom dalje nastavlja.


Tagovi: