Magnezij nuspojave
Magnezij i njegova uloga u organizmu
Magnezij pripada u skupinu biološki važnih elemenata koji su prisutni u našem organizmu. On je nužan kako bi se održala cjelokupna fiziološka i metabolička ravnoteža jer osigurava energiju za rad stanica. Njegov unos je neophodan ako želimo osigurati pravilan rad i zdravlje živčanog sustava. Magnezij je četvrti mineral po zastupljenosti u našem organizmu, što znači da on sudjeluje u preko 300 enzimskih procesa. Osim što je neophodan za aktivnost i ravnotežu našeg živčanog sustava, on također djeluje opuštajuće te smirujuće i smanjuje razdražljivost kod živaca i mišića. Kako znati da vam treba dodatni unos magnezija?
Simptomi nedostatka očitovat će se s neuromuskulaturnom slabošću i stanjima poput grčeva u mišićima, poteškoća prilikom koncentracije, nesanice, podložnosti stresu, probavnim smetnjama, tegoba sa srcem. Grčevi u mišićima (osobito listovima) su najčešći simptom nedostatka magnezija i ukazuju na poremećenu vrijednost u organizmu. Svi simptomi se mogu pojaviti kod potpuno zdravih ljudi. Kako nadomjestiti nedostatak magnezija? Da bi nadoknadili nedostatak, potrebno je dnevno unijeti oko 300 mg magnezija u tijelo (doza može varirati ovisno o spolu, dobi, aktivnosti, zdravstvenom stanju). Stres, bavljenje sportom, bolesti, određene terapije - sve ovo može utjecati na dnevnu potrebu za unosom magnezija.
Magnezij i njegov pravilan unos
Teško je pogoditi pravilni omjer nutrijenata u svakome obroku, i upravo radi toga se mnogi odlučuju na dodatke prehrani. Magnezij se smatra nezgodnim nutrijentom jer sudjeluje u brojnim tjelesnim funkcijama, i opasno je ako ga u organizmu imamo previše ili premalo. Tijelo treba magnezij kako bi ono apsorbiralo te koristilo nutrijente. Ako tijelo ne dobije dovoljno magnezija, ono neće moći koristiti masnoću, ugljikohidrate te proteine koji se svakodnevno unašaju u organizam. Isto tako, ovaj mineral će pomoći u radu crijeva, poboljšat će rad srca, aktivirat će mišiće i koncentraciju.
Kako izgleda pravilan unos magnezija? Nije svaka vrsta magnezija ista, stoga je potrebno zatražiti savjet liječnika ili ljekarnika. Za održavanje razine magnezija često se preporučuje magnezijev citrat koji je prisutan i u našem tijelu. Ovakav oblik magnezija možete uzimati neovisno o dobu dana ili kada jedete. Upute i količine su navedene na pakiranju i odnose se na zdrave osobe koje nemaju zdravstvene probleme. Poželjno ga je uzimati navečer prije spavanja za opuštanje i sprječavanje grčeva, ali i nakon aktivnosti (osobito sportske) kako bi se mišići opustili i kako ne bi bili bolni.
Magnezij i njegove nuspojave
Kao dodatak prehrani, magnezij je siguran za većinu ljudi, Nuspojave su moguće samo onda kada se uzme prekomjerna doza koja može uzrokovati želučane i probavne smetnje. Što ako osoba uzima prekomjerne doze dulje vremena? Ako se ne prate doze, može doći do prekomjernog nakupljanja magnezija u tijelu, što može rezultirati sljedećim nuspojavama: Nepravilnog ritma ili rada srca, sniženog krvnog tlaka, izražene zbunjenosti, teškog te usporenog disanja, moguću komu te smrt. Kome se preporučuje magnezij kao dodatak prehrani? Zdravim osobama.
Osobe koje piju određene terapije trebale bi zatražiti stručno mišljenje kako ne bi došlo do interakcije s lijekovima. Da li se možete predozirati s magnezijem? Ovo će ovisiti o izraženom nedostatku magnezija u tijelu. Ako kojim slučajem uzmete veću dozi, prva nuspojava predoziranja može biti mekana stolica. Ukoliko postoje nedoumice najbolje je obratiti se svome liječniku. Često se navodi ako osoba ima zdrave bubrege da će se višak magnezija izlučiti putem uriniranja, što znači da je oralno predoziranje nemoguće.
Tagovi: