Što je malapsorpcija

Što je malapsorpcija

Malapsorpcija , pojam i uzroci

Malapsorpcija je medicinski izraz koji se odnosi na nedostatak apsorpcije hranjivih tvari u crijevima. Kada tijelo ne može učinkovito apsorbirati hranjive tvari iz hrane koju jedemo, to može dovesti do raznih zdravstvenih problema. Probava i malapsorpcija su usko povezane jer pojam malapsorpcije znači nedostatak apsorpcije hranjivih tvari iz hrane koju jedemo. Probava je proces kojim se hrana koju jedemo razgrađuje na manje molekule koje se mogu apsorbirati i iskoristiti za energiju i druge metaboličke procese u tijelu. Tijekom probave, hrana se prvo drobi i melje u ustima, a zatim se transportira u želudac, gdje se miješa s kiselinom i enzimima koji razgrađuju hranu na manje molekule. Zatim se hrana transportira u tanko crijevo, gdje se apsorbiraju hranjive tvari poput aminokiselina, masti, ugljikohidrata, vitamina i minerala u krvotok. Postoji nekoliko različitih uzroka malapsorpcije. Upale u crijevima mogu oštetiti stijenke crijeva, što otežava apsorpciju hranjivih tvari. Uzrok malapsorpcije može biti i celijakija, autoimuna bolest koja uzrokuje oštećenje tankog crijeva kada se konzumira gluten. Također i pankreatitis odnosno upala gušterače koja ometa proizvodnju enzima potrebnih za probavu hrane, zatim cistična fibroza tj. genetska bolest koja uzrokuje abnormalnosti u proizvodnji sluzi i tjelesnim tekućinama, što otežava probavu hrane. Infekcije u crijevima mogu oštetiti stijenke crijeva i otežati apsorpciju hranjivih tvari.

Malapsorpcija - simptomi

Ako postoji nedostatak apsorpcije hranjivih tvari u crijevima, tijelo ne može učinkovito apsorbirati hranjive tvari iz hrane koju jedemo. To može dovesti do raznih zdravstvenih problema i simptoma kao što su gubitak težine, umor, proljev, grčevi u trbuhu i nedostatak energije. Dakle, probavni sustav i procesi apsorpcije su međusobno povezani i ključni za održavanje optimalne prehrane i zdravlja. Ako postoji problem u jednom od ovih procesa, to može utjecati na ukupno zdravlje i dovesti do raznih zdravstvenih problema.

Simptomi malapsorpcije mogu varirati ovisno o uzroku i težini problema, ali neki od čestih simptoma koji se mogu pojaviti su sljedeći: Malapsorpcija može dovesti do smanjenja apetita i gubitka težine. Nadutost ili osjećaj punoće u trbuhu mogu se javiti kada hrana nije učinkovito probavljena. Proljev može biti posljedica malapsorpcije jer se hrana brže kreće kroz probavni sustav, što znači da tijelo nema dovoljno vremena za apsorpciju vode iz crijeva. Iako je proljev češći simptom, malapsorpcija također može dovesti do zatvora jer tijelo ne dobiva dovoljno hranjivih tvari koje su potrebne za optimalan rad crijeva. Nedostatak hranjivih tvari može dovesti do osjećaja umora i manjka energije. Nedostatak vitamina B12 i folne kiseline može dovesti do anemije, što je stanje u kojem tijelo nema dovoljno crvenih krvnih stanica. Nedostatak hranjivih tvari može uzrokovati probleme s kožom kao što su suha koža, ekcemi ili gubitak kose. Nedostatak vitamina D i kalcija može dovesti do slabljenja kostiju i bolova u kostima. Ovi simptomi nisu uvijek povezani s malapsorpcijom i mogu biti uzrokovani i drugim zdravstvenim stanjima, stoga je važno konzultirati se s liječnikom ako se ti simptomi javljaju.

Kako se dijagnosticira i liječi malapsorpcija

Malapsorpcija se može dijagnosticirati na više načina što uključuje obično nekoliko koraka i ovisi o uzroku problema. Najčešće se provode krvne pretrage koje mogu ukazati na nedostatak hranjivih tvari, kao što su željezo, vitamini i minerali. Testovi stolice mogu otkriti prisutnost neželjenih mikroorganizama, parazita ili bakterija koje mogu utjecati na apsorpciju hranjivih tvari. Testovi na intoleranciju na hranu mogu pomoći u identifikaciji hrane koja uzrokuje probleme s probavom. Endoskopija može pomoći u pregledu unutarnjih organa kako bi se identificirale bilo kakve abnormalnosti ili oštećenja.

Bolest malapsorpcija se može liječiti ovisno o uzroku problema. Lijekovi se mogu propisati kako bi se tretirali uzroci malapsorpcije, kao što su upalne bolesti crijeva, celijakija ili infekcije. Promjena prehrane može pomoći u ublažavanju simptoma malapsorpcije. To može uključivati smanjenje unosa hrane koja uzrokuje probleme i uvođenje hrane bogate hranjivim tvarima. Dodaci prehrani, kao što su vitamini i minerali, mogu biti potrebni kako bi se nadomjestili nedostaci hranjivih tvari. U nekim slučajevima, kirurški zahvati mogu biti potrebni kako bi se uklonile abnormalnosti koje uzrokuju malapsorpciju. Važno je konzultirati se s liječnikom ako sumnjate na malapsorpciju kako bi se postavila dijagnoza i utvrdio uzrok problema, te se pravilno liječilo kako bi se ublažili simptomi i spriječili dugotrajni zdravstveni problem.


Tagovi: