Želite li primati naše obavijesti?

Što je menarha

Što je menarha

Menarha prva menstruacija

Menarha se odnosi na prvu pojavu menstrualnog ciklusa kod djevojčica. To se obično događa tijekom puberteta kada djevojčice prolaze kroz fizičke i hormonalne promjene koje ih pripremaju za reproduktivnu dob. Menarha se javlja kada hipotalamus u mozgu počne proizvoditi hormon koji potiče jajnike da proizvode estrogen. Estrogen uzrokuje promjene u maternici i drugim dijelovima tijela, što dovodi do menstrualnog ciklusa. Prosječna dob menarhe je između 11 i 14 godina, ali može se dogoditi i ranije ili kasnije. Važno je napomenuti da svaka djevojka prolazi kroz pubertet i menarhu u svom vlastitom ritmu, te da postoji širok raspon normalne dobi kada se to događa. Menstrualni ciklus je fiziološki proces u žena tijekom kojeg se priprema tijelo za moguću trudnoću. Ciklus traje od prvog dana jedne menstruacije do prvog dana sljedeće menstruacije i obično traje oko 28 dana, ali može biti i kraći ili dulji. Ciklus se sastoji od dvije faze. Folikularna faza započinje prvog dana menstruacije i traje otprilike dva tjedna. Tijekom ove faze, hipotalamus u mozgu luči hormon koji potiče jajnike da proizvode estrogen, što dovodi do rasta i zadebljanja endometrija (unutarnjeg sloja maternice). Također se razvija folikul u jajniku koji sadrži jajnu stanicu koja će se kasnije osloboditi. Ovulacija se događa sredinom ciklusa, kada folikul u jajniku puca i oslobađa jajnu stanicu. Jajna stanica putuje kroz jajovod prema maternici, gdje se može oplođivati spermom i stvoriti trudnoću. Lutealna faza počinje nakon ovulacije i traje otprilike dva tjedna. Tijekom ove faze, jajnik proizvodi hormon progesteron, koji pomaže u održavanju endometrija i priprema ga za moguću trudnoću. Ako dođe do oplodnje jajne stanice, trudnoća se nastavlja, a ako se ne dogodi, dolazi do menstruacije i novi menstrualni ciklus počinje.

Menarha početak reptoduktivne dobi

Menarha je važan događaj u životu svake djevojčice jer označava početak reproduktivne dobi. Menarha se može dogoditi bilo kada između 8. i 16. godine, ali je prosjek oko 12. godine. Menstrualni ciklus može biti nepravilan u prvim godinama nakon menarhe, što je normalno. Djevojčice koje su u pubertetu trebaju biti educirane o tome što je menstruacija i kako se nositi s njenim simptomima i održavati higijenu. Djevojčice koje su tjelesno spremne i koje su dostigle određeni stupanj razvoja (kao što je pojava dojki i rast dlaka u intimnoj regiji) su spremne za menarhu. Ako djevojčica ne dobije menstruaciju do 16. godine, treba potražiti savjet liječnika. Menstruacija može biti bolna i neugodna, ali postoji niz načina kako se to može olakšati. Menstrualni ciklus može biti povezan s nizom drugih fizičkih i emocionalnih simptoma, kao što su grčevi, promjene raspoloženja i nadutost. Važno je educirati djevojčice o tome kako se mogu zaštititi od neželjene trudnoće i spolno prenosivih bolesti kada postanu spolno aktivne. Menstrualni ciklus može biti povezan s određenim zdravstvenim stanjima, kao što su endometrioza, policistični jajnici i poremećaji štitnjače, pa je važno obratiti pozornost na bilo kakve neobične simptome ili promjene. Konačno, važno je osigurati da se djevojčice osjećaju ugodno i sigurno u razgovoru o svojoj menarhi i menstrualnom ciklusu kako bi mogle dobiti pomoć i podršku koja im je potrebna.

Pripremite svoje dijete, savjetujte o tome što je menarha

Pripremanje djevojčice za menarhu je važan dio roditeljske brige o djetetu i trebao bi biti postupan proces koji uključuje razgovor, edukaciju i podršku. Razgovarajte o tome što je menstruacija, zašto se događa, kako izgleda i što se događa tijekom menstrualnog ciklusa. To će pomoći djevojčici da se osjeća manje zbunjeno i uplašeno kada se menarha dogodi. Nabavite knjige ili članke koji objašnjavaju menstruaciju na način koji je prikladan njezinoj dobi i razumijevanju. Objasnite joj da će njezino tijelo prolaziti kroz fizičke promjene tijekom puberteta, uključujući razvoj grudi i rasta dlaka na tijelu. Potaknite ju da bude ponosna na svoje tijelo i da prihvati ove promjene kao normalne. Kupite higijenske uloške ili tampone, i objasnite joj kako ih koristiti kada se menarha dogodi. Podržite ju emocionalno: prva menstruacija može biti emocionalno zahtjevan događaj za djevojčicu, pa joj pružite podršku i razgovarajte s njom o njezinim osjećajima i pitanjima. Ako je otac ili muški skrbnik prisutan u djevojčinom životu, uključite ih u razgovore o menstruaciji i podržite ih da budu dio procesa pripreme. Iako dječaci neće doživjeti menarhu, važno je educirati ih o tome što se događa u tijelu djevojčica. To će im pomoći da razumiju i poštuju prirodne procese tijela i osjećaju se ugodnije u razgovoru s djevojčicama o menstrualnom ciklusu. Osim toga, to će im pomoći da razviju zdrave stavove prema ženama i različitim aspektima ženskog tijela. Stoga bi bilo korisno i prikladno da se dječaci educiraju o menarhi i drugim pitanjima vezanim uz reproduktivno zdravlje i seksualnost, kako bi razvili zdrave stavove i odnose s djevojkama i ženama.


Tagovi: