Što je meteorizam
Što je meteorizam i zašto nastaje?
Meteorizam se može opisati kao veća količina zraka koja se nalazi u našem probavnom sustavu, a nastaje radi hrane koju konzumiramo i bakterija koje su prisutne u crijevima. Često navedeno stanje nazivamo i napuhnutost trbuha. Stanje je karakteristično prema osjećaju prepunjenosti i napuhanosti koje se pojavljuje u želucu. Trbuh će na dodir biti poput lopte, napuhnut i tvrd, te će se stvoriti simptom nelagode. Ovo stanje mogu pratiti simptomi poput grčeva, plinova, proljeva, a radi samog pritiska mogu nastati i bolovi u donjem dijelu leđa i osoba može doživjeti probleme s disanjem.
Meteorizam se u većini slučajeva može spriječiti, no prvo je potrebno pronaći uzrok nastanka. prevencija često kreče od uzimanja viška vremena za konzumaciju hrane i izbjegavanje namirnica koje nam uzrokuju nelagode u probavnom sustavu. Također, naglašava se kako bi hranu trebalo dobro prožvakati i konzumirati poveće količine vode kako bi smanjili mogućnost napuhnutosti. Navedeno stanje se može pojaviti kod bilo koje osobe, no često je u onih osoba koje imaju probavne poteškoće.
Meteorizam uzroci i simptomi
Glavni uzroci nastanka navedenog stanja su sljedeći: Gutanje zraka - Kada jedemo na brzinu i kada ne žvačemo dovoljno, u svoje tijelo nesvjesno unašamo veću količinu zraka. Ovdje se pojavljuju simptomi vjetrova i dolazi do podrigivanja. Opstinacija - Kada ne obavljamo veliku nuždu redovito, u našim crijevima se stvara pritisak koji se može manifestirati u obliku nadutosti trbuha, pritiska, boli. Meteorizam je ponekad uzrokovan i bolestima srca, bubrega, jetre ili ciste na jajnicima kod žena. Intolerancija na laktozu - Simptomi nadutosti se pojavljuju nakon konzumiranja mliječnih proizvoda.
Prejedanje - Poveća konzumacija ugljikohidrata, šećera te masti mogu dovesti organizam do stanja gdje će on teško probaviti hranu i tako stvoriti pritisak na želudac. Bakterije - Meteorizam se može pojaviti i radi poremećaja bakterijske flore u crijevima, što znači da je došlo do smanjenja broja prijateljskih bakterija. Simptomi nadutosti su uvijek isti: Nelagoda u trbuhu, tvrd i napuhnut trbuh, grčevi, bolovi. Koja hrana najčešće uzrokuje nadutost? Mlijeko i mliječni proizvodi, povrće poput: brokule, repe, kupusa, graha, leća i šparoga, jabuke te kruške, masna hrana, slatka te gazirana pića, žvakaće gume, pivo i alkohol. Naravno, navedene namirnice ne treba prestati uzimati, već se one moraju uzimati u umjerenim količinama.
Kako se liječi meteorizam?
Napuhnutost se često liječi iz udobnosti doma uz pomoć određenih čajeva, zdravije prehrane ili konzumacijom određenih tableta koje se mogu dobiti bez recepta. Iako će meteorizam u većini slučajeva proći sam od sebe jer je riječ o trenutnom stanju, on će ipak ponekad trebati liječničku intervenciju. Kada posjetiti liječnika? Kada uočite sljedeće simptome: Bol od nadutosti ne popušta i ona se pogoršava, stalno ste naduti, dolazi do povraćanja, pojavljuje se vrućica, natečeni su vam gležnjevi, pojava žgaravice odmah po buđenju. Samo liječenje će ovisiti o težini i učestalosti stanja.
Meteorizam se u potpunosti može spriječiti promjenom prehrambenih navika. Liječnik će vam preporučiti konzumaciju lakše hrane po više puta dnevno, pravilno i sporo žvakanje. Važno je imati na umu da je svaki organizam drugačiji te kako se ovome problemu pristupa individualno. Ponekad hrana nije uzrok, već je problem sporiji probavni sustav i manjak dobrih bakterija u njemu. Neovisno o tome koji je problem, ukoliko je nadutost prisutna duže vremena ona će tražiti mišljenje liječnika ili stručnjaka, kao i pravilni pristup liječenju.
Tagovi: