Miastenia gravis (MG) – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Miastenia gravis i što ju uzrokuje
Miastenia gravis je bolest neurološkog sustava koja se može manifestirati kao brzi umor i slabost određenih mišića koji samostalno kontroliramo. Miastenia gravis je razlog otežanu komunikaciju mišića i živaca.
Kod Miastenie gravis dolazi do stanja u kojem imunološki sustav proizvodi antitijela koja uzrokuju blokadu i uništavanje receptora. Ova bolest u konačnici stvara antitijela na acetilkolinske receptore u vlastitom organizmu, a samim time dolazi do slabosti koja se manifestira zbog manjka živčanih signala upućenih mišićima.
Vjeruje se i kako prsna žlijezda može biti glavni faktor za proizvodnju antitijela koji se bore protiv acetilkolina. Prsna žlijezda je kod odraslih i zdravih osoba vrlo malen dok je kod osoba s Miasteniom gravis iznimno velik.
Osobe koje boluju od Miastenie gravis često znaju imati tumore na prsnoj žlijezdi. Većina osoba s Miasteniom gravis ima probleme i s prsnom žlijezdom, čak 80 posto oboljelih ima neku vrstu abnormalnosti s prsnom žlijezdom, od kojih čak 10 posto ima tumor a 70 posto povećanu prsnu žlijezdu.
Simptomi koje uzrokuje Miastenia gravis
Miastenia gravis može uzrokovati razne simptome, a neki od simptoma koje Miastenia gravis uzrokuje su:
- Spuštenost oba ili samo jednog kapka
- Dupla slika pogleda koje se poboljša prilikom zatvaranja jednog oka
- Problemi prilikom žvakanja
- Otežani unos hrane i tekućine
- Promjene koje se događaju u govoru
- Nemogućnost promjene izraza lica
- Otežano podizanje teških stvari
- Otežano penjanje po stepenicama
- Iscrpljenost
- Facijalna paraliza
Simptomi kod ove bolesti uvijek imaju tendenciju napretku, a najgori stadij nastupa nakon 2 godine od oboljenja. Neki mišići su u većem riziku od ostalih kao naprimjer:
- Mišići oka
- Mišići lica i vratni mišići
Mijastenična kriza pogađa 10 posto oboljelih a karakterizira ju slabost dišnih mišića koja može biti i opasna po život.
Slabost u vratu, slabost u nogama i slabost u rukama su neki od simptoma koji se mogu primijetiti kao i slabost mišića lica i očiju. Činjenica je i da bolest češće pogađa ruke nego što pogađa noge.
Kako se liječi Miastenia gravis
Miastenia gravis se liječi raznim tretmanima koje prepisuju liječnici, a mogu biti kombinacija tretmana ili sami tretman. Miastenia gravis se liječi pomoću idućih lijekova:
- Imunosupresivi - Lijekovi koji mijenjaju imunološki sustav. Nuspojave mogu biti mučnina i povraćanje, oštećenje jetre, oštećenje bubrega i mnoge druge.
- Kortikosteroidi - Lijekovi koji inhibiraju imunološki sustav i na taj način dovedu pod kontrolu proizvodnju antitijela.
- Inhibitori kolinesteraze - Lijekovi koji pokušavaju popraviti komunikaciju između mišića i živaca. Ovi lijekovi ne mogu izliječiti bolest ali mogu ublažiti neke simptome i povećati snagu mišića.
Terapije koje se koriste za liječenje Miastenie gravis su sljedeće:
- Intravenozni imunoglobulin - Terapija ima najmanji rizik od nuspojava, ali terapija je djelotvorna samo tri do šest tjedana.
- Plazmafereza - Terapija koja je vrlo slična dijalizi. Krv se preusmjerava u stroj koji će ukloniti antitijela koja su odgovorna za blokirani prijenos signala između mišića i živaca. Terapija je djelotvorna samo nekoliko tjedana.
Kod osoba koje imaju tumor timusa, on se otklanja kirurškim postupkom.
Tagovi: