Mirzaten – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Mirzaten - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Mirzaten - djelovanje

Mirzaten tablete indicirane su za liječenje depresivnog poremećaja u odraslih. Depresija ometa svakodnevno funkcioniranje i uključuje: nemogućnost osobe da se bavi uobičajenim aktivnostima, gubitak interesa, promjene u težini i apetitu, nesanicu, povećan umor, osjećaj krivnje, usporeno razmišljanje, lošu koncentraciju i suicidalne misli. Ovo stanje je konstantno gotovo svaki dan najmanje dva tjedna. Preporučena početna doza Mirzatena je 15 mg na dan u jednoj dozi, najbolje navečer prije spavanja. Bolesnici koji ne reagiraju na početnu dozu lijeka mogu imati koristi od povećanja doze na 45 mg dnevno. Doze se ne smiju mijenjati kraće od 1 do 2 tjedna kako bi se dalo vremena za procjenu terapijskog odgovora na danu dozu. Najbolje je primijeniti lijek najmanje 1 sat prije spavanja, jer uzrokuje sedaciju i otežava dnevnu rutinu osobe. Za razliku od drugih vrsta antidepresiva, Mirzaten djeluje tako da izravno povećava količinu serotonina i noradrenalina u neuronima koji su odgovorni za regulaciju raspoloženja, sna i osjećaja zadovoljstva. Kako se ovi neurotransmiteri povećavaju u mozgu, simptomi depresije se smanjuju. Aktivni sastojak lijeka, mirtazapin, kontraindiciran je u bolesnika koji su preosjetljivi na lijek ili neku od pomoćnih tvari u formuli. Pri prelasku s Mirzatena na druge vrste antidepresiva, lijek se mora prekinuti najmanje sedam dana prije.

Mirzaten - nuspojave

Kao i svi drugi antidepresivi, Mirzaten može izazvati nuspojave. Većina pacijenata iskusit će male ili nikakve nuspojave. Simptomi se obično javljaju u prvom tjednu primjene, nakon čega se njihov intenzitet smanjuje. Vrlo česte reakcije su: suha usta, glavobolja, debljanje, pospanost, sedacija. Česte nuspojave su: nesanica, vrtoglavica, mučnina, proljev, povraćanje, osip, bolovi u zglobovima i mišićima, drhtavica, smetenost, tjeskoba, letargija, umor. Manje uobičajene reakcije uključuju: nesvjesticu, uznemirenost, halucinacije, noćne more. Predoziranje Mirzatenom pokazuje uglavnom blage simptome, kao što su dezorijentacija, tahikardija i hipertenzija. Bitno je naglasiti da cijeli proces liječenja traje, a učinci lijeka vidljivi su nakon jednog ili dva tjedna liječenja. Ali potrebno je dva do četiri tjedna, ponekad i dulje, za potpuni odgovor. Zato je potrebno biti strpljiv na početku liječenja. Ako osjećate da su reakcije na Mirzaten intenzivne, obratite se liječniku radi eventualne promjene terapije. Ovaj lijek se može koristiti samo uz liječnički recept, a liječenje se može započeti samostalno. Liječenje se ne smije naglo prekinuti jer se mogu pojaviti simptomi ustezanja, glavobolja, mučnina i uznemirenost. Lijek se ne preporučuje djeci i adolescentima mlađim od 18 godina.

Mirzaten - cijena, iskustva

Uz gotovo sve lijekove za depresiju, uobičajeno je da pacijent ne osjeti poboljšanje simptoma tijekom prvih nekoliko tjedana. Mirzaten se ne smije primjenjivati ako je bolesnik u prethodnih 14 dana uzimao antidepresive iz skupine inhibitora monoaminooksidaze (MAOI). S obzirom da djeluje na središnji živčani sustav, Mirzaten se ne smije koristiti istovremeno s alkoholom jer se na taj način onemogućuje njegovo djelovanje. Obavijestite svog liječnika ako imate ili ste se liječili od sljedećih bolesti: nizak krvni tlak, epilepsija, zatajenje jetre, dijabetes, poremećaji mokrenja, akutni glaukom, zatajenje bubrega. U tom slučaju liječnik mora prilagoditi dozu. Iako postoji nekoliko studija o primjeni Mirzatena tijekom trudnoće i dojenja u kojima nema povećanog rizika, prije toga se posavjetujte s liječnikom. Preporučuje se postupno smanjivanje doze tijekom nekoliko tjedana umjesto naglog prekida. Ako nakon smanjenja doze ili prekida terapije nastupi intenzivno pogoršanje, potrebno je potražiti hitnu liječničku pomoć. U početnoj fazi liječenja lijek može utjecati na budnost i koncentraciju pa se ne preporučuje upravljanje vozilima i strojevima. Držite lijek izvan dohvata djece. Cijena ovisi o ljekarni u kojoj se lijek može kupiti.


Tagovi: