Mlaćenica gdje kupiti

Mlaćenica gdje kupiti

Mlaćenica, stepka ili sirutka, je li to isto

Vlada mala zbrka oko naziva fermentiranog mliječnog nusproizvoda koji nastaje nakon izdvajanja maslaca iz najmasnijeg dijela kiselog mlijeka, kiselog vrhnja. Mlaćenica, stepka ili sirutka, je li to isto, pa možda je najbolje objasniti svaki od ovih izraza. Nekada se u kućanstvima mlijeko prirodno kiselilo bez dodavanja bakterija za fermentacija. Sa ukiseljenog mlijeka se skidalo kiselo vrhnje koje se skupljalo i u visokoj drvenoj, zatvorenoj bućkalici bućkalo ili mlatilo drvenim štapom sa leptirastim krilcima na dnu.

Bućkanje ili mlaćenje je odvajalo masnoću iz vrhnja u grudasti maslac (pravo mliječno maslo), a tečnost koja se odvajala se zvala mlaćenica ili na dijalektu stepka, jer se stepavala sa grudica maslaca i padala na dno. Ljekovitost mlaćenice potječe iz vremena kada se ona dobivala u kućnoj radinosti, pa i danas slovi kao dijetalni kiselkasti napitak bez masnoća koji se preporučuje svima, pa i veganima. S druge strane, sirutka je bila kisela žućkasta tečnost preostala nakon cijeđenja kiselog mlijeka za spravljanje sira.

Kakva je bila domaća mlaćenica, a kakva je industrijska

Sada kada je jasno da sirutka i stepka nisu isto ni po kiselosti ni po ukusu svi, kupci, prodavači i proizvođači se ne bi više trebali praviti da je to isto iz jednostavnog razloga "samo da se proda". Raspravimo i razlike u okusima, kakva je bila domaća mlaćenica, a kakva je industrijska koja se može kupiti u svim trgovinama sa prehrambenim artiklima na odjelu za mlijeko i mliječne proizvode. Domaća stepka je bila puno kiselija i ukusnija.

Industrijska mlaćenica je slabo kisela, pomalo bljutava i bezukusna, ali se na internetu ili na tržnicama može naći domaća stepka malih proizvođača koja bar malo više podsjeća na onu domaću, a stvar je u načinu kiseljenja jer i mali proizvođači koriste bakterije za fermentaciju. Nema više prirodnog kiseljenja mlijeka nigdje, jer svi žele brze proizvode, sve za jedan dan, a neke stvari trebaju prirodno vreti i prirodno zreti da bi se sačuvali prirodni, starinski okusi svih mliječnih proizvoda.

Mlaćenica, kako joj popraviti okus ili napraviti sami

Ako ste kupili industrijsku mlaćenicu i spremate se je baciti, nemojte. Naučite što je mlaćenica, kako joj popraviti okus ili napraviti sami svoju domaću mlaćenicu. Na čašu mlaćenice dodajte žlicu octa ili sok od pola limuna i već će biti boljeg okusa. Čak i šalica mlijeka u koju dodate žlicu octa ili limunovog soka dobit će okus mlaćenice. Mnoge kuharice koriste jogurt, kefir ili stepku u prahu u omjeru 1/4 mlijeka na 3/4 kiselog proizvoda.

Vegani, vegetarijanci i ljubitelji zdrave hrane su smislili zamjenu mlaćenice bez mlijeka. Mlaćenica od bademovog, sojinog i kokosovog mlijeka dobijete dodavanjem jedne žlice octa ili limunovog soka u izabrano mlijeko kao što bi postupili i sa običnim mlijekom. Možete izmiksati slatko vrhnje za šlag dok se ne odvoji maslac, ostat će vam ukusna stepka. Mnogi mlaćenicu koriste za pripremu kruha, ukusnih peciva, frapea, a neki je stavljaju čak i u slastice, ali se ipak najviše koristi kao ljekoviti i osvježavajući napitak.


Tagovi: