Mokraćni ili mokračni?

Mokraćni ili mokračni?

Ovo pitanje često muči govornike i pisce hrvatskog jezika. Riječ je o pridjevu koji se odnosi na mokraću, a koji se naglašava kratkouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati mokraćni, mokraćnog, mokraćnom...Dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ su česte u hrvatskom jeziku.

Ta razlika u izgovoru i pisanju može biti izazovna, pogotovo za strance koji uče hrvatski jezik. Međutim, postoje neka pravila koja mogu pomoći u razlikovanju ova dva glasa.Glas /č/ se izgovara kao mekša verzija glasa /ć/. To znači da se kod izgovora glasa /č/ jezik ne pritišće toliko uz tvrdi nepce kao kod izgovora glasa /ć/.

Primjeri riječi koje sadrže glas /č/ su: čaša, četka, čizma, čovjek...Glas /ć/ se izgovara kao tvrdi šumski glas. To znači da se kod izgovora glasa /ć/ jezik pritišće uz tvrdi nepce i stvara se zvučni šum. Primjeri riječi koje sadrže glas /ć/ su: maćeha, plaća, noć...Kada se radi o riječi mokraćni, pravilno je pisati s glasom /ć/.

To znači da se riječ piše mokraćni, a ne mokračni. Ovaj pravopisni oblik se koristi za označavanje nečega što se odnosi na mokraću. Primjeri upotrebe riječi mokraćni su: mokraćni mjehur, mokraćni sustav, mokraćni kanal...Uz ovaj primjer, postoje i drugi primjeri u kojima se javljaju dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Stoga je važno poznavati pravila hrvatskog pravopisa i gramatike kako bi se pravilno pisale riječi i izbjegle greške u pisanju.