Može li se u češkoj plaćati eurima
Češka - općenito
Češka Republika je smještena u središnjoj Europi, a graniči s četiri zemlje, uključujući Njemačku, Austriju, Slovačku i Poljsku. Njezin glavni grad je Prag koji je poznat po svojoj arhitekturi s prekrasnim mostovima, crkvama i dvorcima. Služben jezik je češki jezik te mnogi poznaju engleski jezik, a imaju bogatu književnost s poznatim piscima kao što su Franz Kafka, Karel Čapek i Milan Kundera. Također, među poznatim čehima se ističu grafičar i slikar Alphonse Mucha te otac genetike Gregor Mendel. Ova europska zemlja ima razvijenu tržišna ekonomiju koja je postala poznata po visokoj tehnologiji, industriji i izvozu, a njihovi ključni sektori su između ostalog automobilska industrija, elektrotehnika, strojarstvo i informacijska tehnologija. Turizam je važna grana gospodarstva Češke, a Prag je jedna od najposjećenijih europskih destinacija. Također, obiluje prirodnim ljepotama, uključujući planine, rijeke i nacionalne parkove, a Bohemian Switzerland i Krkonoše samo su neki od prekrasnih područja. Njihova gastronomija obiluje tradicionalnim jelima poput gulaša, knedli, kobasica i češkog piva, te vrijedi posjetiti njihove restorane i pivnice. Češka je parlamentarna demokracija, te je članica Europske unije od 2004. godine.
Češka - povijest
Ranu povijest Češke obilježava slavno razdoblje Velkomoravske države u 9. stoljeću. Nakon njezinog raspada, nastaje Kneževina Češka, a Prvi češki vladar, Bořivoj I., osniva Přemyslidsku dinastiju koja će dominirati češkom poviješću do 1306. godine. Vrhunac moći Češke doseže u doba kralja Karla IV., koji je 1348. godine proglasio Prag glavnim gradom Svetog Rimskog Carstva. Razvijen je sustav sveučilišta, izgrađeni su brojni dvorci, a Prag postaje kulturni i ekonomski centar srednje Europe. U 15. stoljeću, reformacija pod vodstvom Jana Husa izazvala je sukobe s Katoličkom crkvom. Husitski ratovi, koji su uslijedili, doveli su do značajnih društvenih i političkih promjena, ali i unutarnjih sukoba među husitskim frakcijama. Nakon bitke na Bîloj hoře 1620. godine, Habsburgovci preuzimaju kontrolu nad Češkom. Ovo razdoblje karakterizirano je asimilacijom Češke unutar Habsburške Monarhije, što dovodi do gubitka političke autonomije. Ostaje dijelom Habsburške Monarhije sve do Prvog svjetskog rata, kada se Habsburška Monarhija raspada. Češka postaje dio novostvorenih država poput Čehoslovačke. Nakon Prvog svjetskog rata, 1918. godine, uspostavljena je Čehoslovačka. Tomas Masaryk postaje prvi predsjednik. U Drugom svjetskom ratu, Čehoslovačka biva okupirana, a nakon rata postaje socijalistička država pod utjecajem Sovjetskog Saveza. 1989. godine, tzv. "Sametna revoluce" (Revolutio Velvet) dovodi do pada komunističkog režima. Vâclav Havel postaje predsjednikom, a zemlja prolazi kroz tranzicijsko razdoblje prema demokraciji i tržišnom gospodarstvu. 1993. godine Čehoslovačka mirno raspadanjem postaje dvije odvojene države. 2004. godine, postaje članicom Europske unije.
Češka - danas
Češka Republika koristi svoju valutu, češku korunu (CZK), koja ima simbol Kč. Valuta je dostupna u kovanicama i novčanicama. Unatoč činjenici da Češka ima vlastitu valutu, mnogi turistički objekti, trgovine i restorani, posebno u većim gradovima i turističkim destinacijama, često prihvaćaju i europsku valutu, euro (EUR). Međutim, uvijek je preporučljivo provjeriti s prodavačem ili pružateljem usluga hoće li prihvatiti eure i kakav će biti tečaj konverzije. Na većim turističkim mjestima i u hotelima često de može platiti i u eurima, ali izvan takvih mjesta, posebno u manjim naseljima ili ruralnim područjima, preporučljivo je koristiti i imati kod sebe novac u domaćoj valuti kako biste izbjegli eventualne poteškoće ili neželjene tečajne razlike. Također, prilikom plaćanja karticom, moguće izabrati valutu u kojoj želite platiti, ali pazite na moguće naknade za konverziju koje trgovci ili banke mogu naplatiti. Kada posjećujete Češku, uvijek je dobro razmijeniti pripremiit gotovinu u češkoj kruni, ili koristiti kartice prilikom plaćanja.
Tagovi: