Mycoplasma hominis – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Mycoplasma hominis i što ga uzrokuje
Mycoplasma hominis je bakterija koja se vrlo često nalazi u ženskom spolnom organu te može uzrokovati teške infekcije kod svog i muškog genitalnog trakta. Mycoplasma hominis se vrlo vjerojatno nalazi u preko 50 posto seksualno aktivnih ljudi.
Ova bolest se većinom prenosi putem spolnog odnosa između zaražene i ne zaražene osobe. Najrizičnije skupine su svakako osobe starije dobi koje su seksualno aktivne te osobe koje vrlo često mijenjaju svoje partnere, a pritom ne koriste zaštitu. U tijelo ulazi kontaktom tj. vaginalno i uretralno.
Iako se smatra da je nezaštićen spolni odnos jedan od najvećih rizika kod dobivanja ove bolesti, u najvećem riziku su ipak osobe koje su imunokompromitirane. To su sve osobe koje nemaju u potpunosti zdrav imunološki sustav.
To mogu biti osobe koje imaju HIV ili osobe koje su transplantirale organe u svojoj prošlosti.
Bolest se može u nekim situacijama prenijeti i sa trudne majke na dijete tokom djetetovog rođenja.
Simptomi koji uzrokuju Mycoplasma hominis
Mycoplasma hominis može uzrokovati razne simptome, ali najčešće, Mycoplasma hominis ne uzrokuje simptome već je infekcija asimptomatska. Simptomi se mogu s vremenom pojaviti. Simptomi koji se pojave s vremenom će biti gotovo jednaki simptomima i drugih spolno prenosivih bolesti. Simptomi se mogu pomiješati i sa simptomima Gonoreje i Klamidije.
Simptomi ove infekcije koji se mogu primijetiti kod žena su:
- Svrbež vaginalnog područja
- Disurija što je peckanje koje se može osjetiti tokom mokrenja
- Dispareunija što je bol koja se može primijetiti tj. osjetiti tokom spolnog odnosa
Simptomi ove infekcije koji se mogu primijetiti kod muškaraca su:
- Sekreti koji dolaze iz uretre penisa
- Disurija što je peckanje koje se može osjetiti tokom mokrenja
- Artritis što su bolovi i otoci zglobova
Komplikacije koje se mogu dogoditi prilikom ove infekcije su vrlo ozbiljno, pa tako jedna od komplikacija može biti i upalna bolest zdjelice koja može biti vrlo opasna. Upalna bolest zdjelice može uzrokovati neplodnost, ponavljajuće pobačaje, izvanmateričnu trudnoću što može vrlo teško pogoditi oboljelu osobu.
Kako se liječi Mycoplasma hominis
Mycoplasma hominis se može dijagnosticirati na tri različita načina:
- PCR
- Bojenje DNK
- Kultura stanica
Bitno je obaviti sve ove metode kako bi se postojanje bolesti u potpunosti potvrdila te da bi se vidjelo da li uzorak sadrži mikroplazmu ili je u potpunosti čist. Neke mikroplazme se ne mogu uzgojiti u epruveti, ali zato mogu biti dijagnosticirane putem PCR metode i bojenja DNK.
Mycoplasma hominis se najčešće liječi sa:
- Makrolidi
- Tetraciklini
Sve osobe koje su imale spolne odnose s zaraženom osobom moraju se liječiti. Prilikom primanja terapije se preporučuje ali i strogo zabranjuje uživanje u spolnim odnosima jer se infekcija i dalje može širiti te se infekcijom može i ponovo inficirati.
Nema puno načina da se ova bolest izbjegne kada su u pitanju osobe koje su spolno aktivne. Jedini način je prakticiranje korištenja zaštite tokom odnosa kako bi se prenijelo širenje. Svi faktori koji narušavaju pH ženskog spolnog organa i koji narušavaju bakterijsku ravnotežu mogu prouzročiti infekciju.
Tagovi: