Na desno ili nadesno?

Na desno ili nadesno?

Kada govorimo o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja u hrvatskom jeziku, često dolazi do problema u pisanju riječi koje se izgovaraju sastavljeno, ali se pravilno pišu odvojeno. S druge strane, postoje i riječi koje se pravilno pišu sastavljeno, ali se često pišu rastavljeno.

Ovo se najčešće događa kada su riječi sastavljene od više sastavnica, pa govornicima izgleda pravilno pisati ih odvojeno.Jedan od primjera koji često izaziva zabunu je pitanje kako se pravilno piše: nadesno ili na desno? Kod glagola, najčešća greška je pisanje niječnice ne odvojeno od glagola koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i slično. Međutim, kod imenica s niječnicom ne, pravilno je pisati ih sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.Kada govorimo o prilogu mjesta ili mjesnom prilogu, pravilno je pisati nadesno.

Ovaj prilog odgovara na pitanje gdje i koristi se u rečenicama kao što su: Skrenuo je nadesno. Otišli su nadesno.

S druge strane, prijedložni izraz je na desno i koristi se u rečenicama kao što su: Ne vidim ništa na desno oko. Stavio je ruku na desno koljeno.Ukratko, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše prilog nadesno i prijedložni izraz na desno. Važno je razlikovati ove dvije konstrukcije i koristiti ih pravilno u rečenicama. Kako bi se izbjegle greške u pisanju, preporučuje se redovito provjeravanje pravopisa i korištenje pravopisnih priručnika.