Najbolje sorte paradajza na otvorenom

Najbolje sorte paradajza na otvorenom

Uzgoj paradajza i najbolje sorte paradajza na otvorenom

Niske ili visoke, male ili velike, žute ili crvene, sve su ovo izbori koji svake godine muče mnoge vrtlare. Danas postoji veliki izbor za sjeme rajčica, stoga možemo vidjeti kako postoji veća potražnja za sjemenom nego za gotove presadnice. Rajčica se može uzgajati na vrtu, balkonu ili terasi, mogu biti u visećoj tegli ili a podu, no važno je odabrati primjerenu vrstu za određene uvjete. Koje su najbolje sorte paradajza na otvorenom? Za početak, potrebno je navesti kako je uzgoj rajčice veoma jednostavan i kako one pripadaju u 10 najjednostavnijih biljaka koje se mogu uzgojiti. Sjeme se obično za vrijeme ožujka te travnja drže u posudama koje su ispunjene s kvalitetnim subratom.

Sloj mora biti debeo 1 do 1,5 cm i mora se dobro zaliti. Supstrat bi uvijek trebao biti vlažan, no ne i pretjerano vlažan kako se ne bi pojavila plijesan ili neka bolest. Prvi paradajzi pojavit će se za svega 15 dana, a kada se pojave prvi listići radi se prvo rasađivanje. Najbolje sorte paradajza na otvorenom u početku rastu u posudama promjera do 8 cm. Potrebno je imati na umu da tijekom rasta paradajz traži jako puno vode te hranjiva. Kada dosegnu visini od 20 cm u navedenim posudama, tada se presađuju na otvoreno (vrt). Najčešće se presađivanje radi u polovici svibnja.

Najčešći problemi kod uzgoja paradajza i najbolje sorte paradajza na otvorenom

I dok paradajz napadaju klasične biljne bolesti poput štetnika, plamenjače, crnih mrlja, ušiju, potrebno je znati kako postupci uzgoja uzrokuju razne probleme. Koji su najčešći problemi kod uzgoja paradajza? Nepravilno zalijevanje svakako je najčešći problem, i ovdje se sami paradajz ne razvija kako bi trebao. Otpadanje cvijeta ili već ploda rezultat je pretjeranog zalijevanja. U dok se paradajz smatra tropskom biljkom, on ne voli previše sunca niti topline. Izravne sunčeve zrake mogu vidno oštetiti listove paradajza, a isto tako utječe i na cvjetanje ploda te razdvajanju.

Mnogi će vrtlari paradajzu povremeno dati kalcij ili kalij u zemlju, što će potaknuti rast ploda s tvrdim zelenim dijelom uz samu peteljku. Najbolje sorte paradajza na otvorenom? Prije odabira same sorte, potrebno je znati kako zaštiti biljku i spriječiti pojavu štetnika. Štetnici bi se valjali kontrolirati i prije same pojave. Ako sadite paradajz u vrt, tada je poželjno da pored njega zasadite i prirodne čuvare poput nevena ili kadifa. Što kada list krene žutjeti? Može biti znak nedostatka magnezija. Savijanje lista je normalna pojava i ono se događa kada postoje temperaturne razlike. Najbolje sorte paradajza na otvorenom? Ovisi o tome gdje planirate držati paradajz.

Kratki vodič za odabir vrste paradajza i najbolje sorte paradajza na otvorenom

Željeli bi posaditi svoji prvi paradajz ali niste u potpunosti sigurni koju sortu odabrati? Prvo je potrebno da se zapitate sljedeća pitanja kako bi uspješno odabrali sortu za vas: Koliko mjesta za uzgoj imate? Sadi li se paradajz u teglice, plastenik ili vrt? Za što ćete koristiti paradajz? Svaka sorta povoljnija je za nešto, bilo to kuhanje, pečenje, sušenje, konzerviranje. Koliko vremena imate za brigu oko biljke? Neke sorte zahtijevaju maksimalnu njegu, dok pojedine minimalno. Kakvu vrstu ploda tražite? Sitniji, klasični, duguljasti, okrugli, veliki?

Veće sorte mogu narasti i do 2m i traže čvrst oslonac, trganje zaprega, kontrolu štetnika. Srednje sorte narastu do 1,5m i također zahtjevaju gore navedenu brigu. Niske sorte narastu do 1m i prikladnije su za tegle te balkone. Ne traže oslonac, traže minimalnu briigu. Najbolje sorte paradajza na otvorenom? Veličina ploda može varirati od vrste do vrste, i upravo je u tome ljepota paradajza. Danas možemo naići na razne paradajze koji imaju razne oblike, boju te okuse. Najbolje sorte paradajza na otvorenom? Cherry rajčice, klasične rajčice, šljivar rajčice.


Tagovi: