Ne-Hodgkinovi limfomi – uzrok, simptomi, liječenje
Što su Ne-Hodgkinovi limfomi i što ih uzrokuje
Ne-Hodgkinovi limfomi su tumor koji nastaju tako da se zloćudne stanice limfocitnog reda preobraze.
Ne-Hodgkinovi limfomi mogu započeti na sljedeće načine:
- B-stanice - Ove stanice su glavne za borbu protiv infekcija zato što te stanice proizvode antitijela koja su vrlo važna za neutralizaciju drugih stranih tijela. Iz B stanica potječe većina Ne-Hodgkinovih limfoma. Još neki podtipovi Ne-Hodgkinovih limfoma koji potječu iz B stanica su difuzni limfom, limfom stanica plašta, Burkittov limfom i folikularni limfom.
- T-stanice - Ove stanice su vrlo bitne zato što se izravno uključuju u ubijanju stranih tijela. Ne-Hodgkinov limfom se rijetko pojavljuje u T stanicama, a još neki podtipovi Ne-Hodgkinovih limfoma koji potječu it T stanica su kožni limfom T stanica te limfom perifernih T stanica.
Ne-Hodgkinov limfom gotovo uvijek bude popraćen s kancerogenim limfocitima u limfnim čvorovima. Ova bolest se vrlo lako može i širiti na druge dijelove limfnog sustava. Neki od tih dijelova su krajnici, slezena, koštana srž, timus i limfne žile, a ponekada može napasti i neke organe koji nisu dio limfnog sustava.
Simptomi koji uzrokuju Ne-Hodgkinovi limfomi
Ne-Hodgkinovi limfomi mogu izazvati razne simptome. Simptomi koje Ne-Hodgkinovi limfomi mogu uzrokovati su sljedeći:
- Vrlo brzi gubitak tjelesne mase
- Jaki umor i groznica koji su popraćeni i sa noćnim znojenjem
- Veoma jaka bol u prsima koja je popraćena s neugodnim kašljem i otežanim disanjem
- Veoma jaka bol prisutna na području trbuha ili razne otekline
- Pojavljivanje natečenih limfnih čvorova ispod pazuha, natečenost limfnih čvorova na preponama te natečenost limfnih čvorova u vratu
Postoji puno podtipova ove bolesti. Bolest se dijeli na limfome niskog stupnja malignosti, limfome srednjeg stupnja malignosti i limfome visokog stupnja malignosti.
Ako je zahvaćena i koštana srž onda je moguće da dođe do raznih poremećaja u krvi:
- Smanjenje broja bijelih krvnih stanica
- Smanjenje broja crvenih krvnih stanica
- Smanjenje broja trombocita
- Upale
- Krvarenja
- Anemija
Simptomi nerijetko mogu nastupiti vrlo kasno pa se zbog toga i ova bolest vrlo kasno otkrije, a to može biti i ključna stvar za sigurno liječenje.
Kako se Ne-Hodgkinovi limfomi liječe
Ne-Hodgkinovi limfomi liječe se ovisno o tome o kojoj vrsti se radi te koliko je bolest napredovala. Ne-Hodgkinovi limfomi će se liječiti i ovisno o životnoj dobi te općenitoj zdravstvenoj slici.
Liječenje ove bolesti nekada ni ne mora biti jedna od opcija, već se limfom prati tokom njegovog razvoja. Limfomi koji se razvijaju vrlo sporo i koji ne uzrokuju nikakve simptome se ne moraju liječiti, a moguće je da takvo stanje potraje i godinama. Takvi limfomi se moraju redovito pratiti od strane liječnika kako ne bi došlo do određenih komplikacija.
Terapije koje će se koristiti kod liječenja nasilnije vrste bolesti su iduće:
- Radioterapija - terapija koja koristi X zrake kojima se ubijaju stanice raka zbog čega dolazi do smanjenja tumora
- Kemoterapija - uzima se oralno ili injekcijama i kao cilj ima ubijanje stanica raka
- Transplantacija matičnih stanica - Ovo je terapija koju će pratiti kemoterapija ili radioterapija, a prilikom procesa se na kraju zdrave matične stanice u tijelo oboljele osobe
- Lijekovi koji će osposobiti imunološki sustav za borbu protiv raka
Tagovi: