Što je nedonošče
Što je nedonošče?
Nedonošče se može definirati kao nedonošeno novorođenče. Odnosi se na dijete koje je rođeno prije 37-og tjedna trudnoće ili 259 dana trudnoće. Prijevremeni porodi često sa sobom donose brojne komplikacije, no jeda od najvećih je moguća smrtnost tek rođenog djeteta. Nekada se navedeni termin koristio i za svako dijete koje je rođeno do 2,5 kg, no danas se ona nazivaju djecom koja imaju nisku porođajnu težinu. Zašto dolazi do prijevremenog poroda i da li je moguće predvidjeti nedonošče?
Obično sami uzrok prijevremenog poroda i trudova nije poznat, no stručnjaci smatraju kako on nastaje radi mnogobrojnih vanjskih faktora. Lošije ekonomsko stanje, neodgovarajuća prenatalna skrb, slaba uhranjenost majke, neliječena bolest ili infekcije - sve ovo mogu bit mogući uzroci prijevremenog poroda. Ostali mogući čimbenici rizika mogu uključivati abrupciju same posteljice kao i preeklampsiju. Često će i navike majke igrati veliku ulogu u tome hoće li se dijete roditi na vrijeme ili ne, i da li će ono isto tako biti zdravo ili ne.
Nedonošće komplikacije
Kada se nedonošče rodi ono je karakteristično po sljedećim znakovima: Velika glava u odnosu na ostatak tijela, koža je tanka i ružičaste boje, vidljive vene po tijelu, potkožno masno tkivo je jako slabo razvijeno, dijete ima oskudnu motoriku, kod muške djece testisi nisu spušteni u skrotum, kod ženske djece velike labije ne pokrivaju male i nadzire se veći klitoris, slabiji je mišićni tonus, uške su jako mekane, postoji sklonost edemima. Da li prijevremeni porod donosi određene komplikacije djetetu? Postoje komplikacije koje nedonošče može doživjeti:
Nedovoljno zrela regulacija disanja - što dovodi do nepravilnog disanja i respiracijskog kolapsa, dijete nema razvijene reflekse za gutanje ili sisanje, ima smanjenu sposobnost termoregulacije, ograničenu funkciju bubrega, krvni tlak je nizak, nerazvijeni imunološki sustav. Ranije rođena djeca većinom pate od problema s plućima, infekcijama, regulacijama temperature, problemima s probavnim sustavom, ograničenom funkcijom organa, metaboličke probleme. Da li ranije rođena djeca mogu preživjeti? Uz odgovarajuću medicinsku skrb prijevremeno rođeno dijete može preživjeti. Preživljavanje nedonoščadi od 1500 do 1900 g je prema statistikama veća od 80%, dok je ispod navedene kilaže stopa preživljavanja 45%.
Nedonošće prognoze i liječenje
Prognoza o preživljavanju će ovisiti o postojanju, kao i težini samih komplikacija. Što je dijete teže po porodu, veće su šanse za preživljavanje. Specifični poremećaji koji se javljaju kod ranije rođene djece se liječe u jedinicama intenzivne skrbi, kao i na posebnijim odjelima za novorođenčad. Nedonošče će tako dobiti svu potrebnu skrb, i smjestiti će se u servo-nadzirane inkubatore koji će održavati temperaturu. Što ovdje mogu učiniti roditelji? Stručnjaci potiču roditelje da posjećuju svoje prijevremeno rođeno dijete i da budu oko njega što je više moguće uz medicinska ograničenja. Samo liječenje uključuje medicinsku i obiteljsku skrb.
Statistike pokazuju da se veliki broj prijevremene djece bolje oporavio uz prisutnost svojih roditelja. Da li se nedonošče može spriječiti? Opasnost od prijevremenog poroda se može minimalizirati ako se žene koje pripadaju u visokorizičnu skupinu detaljno informiraju o pravilnoj trudnoći. Savjetovanje i praćenje trudnoće uz pomoć ginekologa veoma je bitna stavka ako želimo imati što zdraviju i pravilniju trudnoću. Isto tako, bitno je pratiti i određene savjete koji su vezani za pravilnu prehranu i konzumaciju određenih stvari tijekom trajanja trudnoće.
Tagovi: