Nedostatak folne kiseline – uzrok, simptomi, liječenje
Nedostatak folne kiseline uzrok
Folna kiselina je vitamin B9 potreban za stvaranje crvenih krvnih stanica, te sintezu DNK koji je genetski materijal stanice. Folna kiselina je naročito važna tokom trudnoće i za majku i za bebu za normalan razvoj živčanog sustava bebe. Stoga je izuzetno važno ženama da provjere razinu folne kiseline u svom tijelu prije trudnoće i tokom trudnoće zbog normalnog razvoja bebinog neurološkog sustava.
Nedostatak folne kiseline nastaje nedovoljnim unosom ovog vitamina u prehrani i namirnica koje ne sadržavaju vitamin B9. Osobe koje konzumiraju pretjerane količine alkohola ili osobe koje su pothranjene također imaju nedostatak folne kiseline zbog alkoholizma ili pothranjenosti. Nedostatak je moguć i kod smanjene apsorpcije uzrokovane bolesti celijakija ili zbog djelovanja određenih lijekova.
Lijekovi koji smanjuju apsorpciju folne kiseline su antikonvulzivni lijekovi, lijekovi koji se koriste za liječenje ulceroznog kolitisa, lijekovi za liječenje dijabetesa, lijekovi za liječenje visokog krvnog tlaka, te lijekovi za liječenje raka i reumatoidnog artritisa. Određeni antibiotici također utječu na smanjenu apsorpciju vitamina B9.
Nedostatak folne kiseline simptomi
Simptomi koji upućuju na nedostatak folne kiseline su prvenstveno anemija koja se razvija postupno i dijagnosticira se krvnim pretragama. No, ukoliko se krvnim pretragama ustanovi anemija, nedostatak crvenih krvnih stanica upućuju na nedostatak folne kiseline. Međutim, uzrok anemije može biti i nedostatak vitamina B12 pa je potrebno prvo isključiti ovaj nedostatak jer nedovoljno postojanje vitamina B12 uzrokuje velike crvene krvne stanice i anemiju, a nadoknađivanje folne kiseline u slučaju nedostatka vitamina B12 može uzrokovati oštećenja živčanih vlakana.
Simptomi koji uz krvne pretrage potvrđuju da postoji anemija su očito blijedilo kože, a ponašanje je razdražljivo. Moguće je i otežano disanje i vrtoglavice, kod težih slučajeva nedostatka folne kiseline moguć je i crveni jezik koji je i bolan, osjećaj okusa je vrlo slab, pa je apetit smanjen a posljedica toga je da se gubi na težini. Proljev također može uz ostale simptome ukazivati na anemiju, a može se pojaviti i depresija.
Kod trudnica se manjak vitamina B9 može ustanoviti krvnim pretragama i potrebno je ispravno dozirati nadoknadu folne kiseline tokom trudnoće jer će to direktno utjecati na razvoj djeteta. Folna kiselina je tokom trudnoće potrebna kako se dijete ne bi rodilo s neurološkim oštećenjima mozga i moždine kralježnice.
Nedostatak folne kiseline liječenje
Nedostatak folne kiseline je moguć i kada se dijagnosticira potrebno je utvrditi točan uzrok i provjeriti razinu ostalih vitamina u organizmu, naročito vitamina B12 koji jednako može izazvati anemiju. Kada je uzrok poznat i uzrok je korištenje terapija nekim lijekovima koji smanjuju apsorpciju folne kiseline potrebno je uz lijekove uzimati i suplement folne kiseline kako bi organzam dobio potreban vitamin B9.
Tokom i prije trudnoće žena će uzimati folnu kiselinu po preporuci ginekologa koji vodi trudnoću kako bi se tijelo žene pripremilo za trudnoću kada beba pojačano troši folnu kiselinu iz majčinog tijela, a bebi je folna kiselina neophodna za zdravi neurološki razvoj.
Nedostatak folne kiseline se prevenira i liječi unosom suplementa koji sadrži vitamin B9 kako bi se tijelu nadomjestio nedostatak ovog vrlo važnog vitamina za ljudski metabolizam. Potrebno je naglasiti da dodaci prehrani koji sadrže folnu kiselinu ne utječu na koronarne bolesti, moždane udare, ne smanjuju niti povećavaju rizik od raka, ali je znanstveno dokazano da poboljšavaju kognitivne funkcije kod starijih osoba.
Tagovi: