Nejasnoća ili ne jasnoća?

Nejasnoća ili ne jasnoća?

Ovo pitanje često muči mnoge ljude koji pišu na hrvatskom jeziku. Međutim, postoji jednostavno pravilo koje će vam pomoći da uvijek pravilno napišete ove riječi.U hrvatskom jeziku postoje tri načina pisanja riječi: nesastavljeno, sastavljeno i polusloženice.

Kod nesastavljenog pisanja riječi, riječi se pišu odvojeno s bjelinom između, kao što su primjerice "ne radi", "ne želi" ili "ne vidimo". Kod sastavljenog pisanja riječi, riječi se pišu bez bjeline između, kao što su primjerice "nejasan", "neparan", "nepismenost" ili "neuroznanost". Kod polusloženica, riječi se pišu sa spojnicom, kao što su primjerice "tabu-tema" ili "top-model".Kada je riječ o imenicama tvorenim s niječnom česticom "ne-", pravilo glasi da se uvijek pišu sastavljeno.

Stoga je pravilno pisati "nejasnoća", "nejasnoće", "nejasnoći", "nejasnoćama", "nejasnoćom", "nejasnoće" i tako dalje. Isto vrijedi i za prilog "nejasno" i pridjev "nejasan", "nejasna" i "nejasni".Primjeri upotrebe ovih riječi u rečenicama su: "Postojale su neke nejasnoće, ali smo sad sve to razjasnili", "Nema više nejasnoća niti nedoumica otkad sam popričala kratko s majkom", "Nejasnoće su me preplavile nakon što sam pokušala učiti fiziku", "Ima li nejasnoća?", upitala je učiteljica na kraju sata" i "Ako si htjela znati, trebala si me pitati da ti pojasnim sve nejasnoće".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše spojeno odnosno skupa imenica "nejasnoća".

Pravilno se piše i pridjev "nejasna", "nejasno" i "nejasan". Pravilo glasi da se imenice i pridjevi pišu sastavljeno s niječnom česticom "ne". Kod glagola, niječna čestica "ne" se odvaja. Nadamo se da će vam ovo pravilo pomoći da uvijek pravilno napišete ove riječi.