Njemački ili njemački?

Njemački ili njemački?

U hrvatskom jeziku, često se javlja dilema oko pisanja velikog ili malog početnog slova. Jedno od manje poznatih pravila je da se kolokvijalni nazivi za pripadnike nekih udruga, stranaka ili organizacija pišu malim početnim slovom. S druge strane, imena stanovnika neke države ili pripadnika naroda pišu se velikim početnim slovom.

Pridjev hrvatski piše se malim početnim slovom, osim ako je dio nekog naziva. Primjerice, Hrvatska demokratska zajednica piše se velikim početnim slovom, dok se hrvatska hrana piše malim početnim slovom.Kada je riječ o njemačkom jeziku, pravilo glasi da se pridjevi koji završavaju na -ski, -ški, -čki pišu malim početnim slovom. Stoga je ispravno pisati njemački, njemačka, njemačko.

Primjeri u kojima se koristi pridjev njemački su: njemačko gospodarstvo, njemačka kancelarka, njemački automobil.U svakodnevnom govoru, često se koristi izraz "učiti njemački jezik". Ovaj izraz je ispravan, jer je riječ o pridjevu koji se piše malim početnim slovom.

Primjeri u kojima se koristi ovaj izraz su: Pokušala sam naučiti njemački, ali mi nije polazilo za rukom. Koliko već dugo učiš njemački jezik?U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše malim početnim slovom pridjev njemački, njemačka, njemačko. Važno je poznavati pravila pisanja velikog i malog početnog slova kako bi se izbjegle greške u pisanju.