Odkinuti ili otkinuti?

Odkinuti ili otkinuti?

Otkinuti ili odkinuti - pitanje je koje se često postavlja u hrvatskom jeziku. U ovom slučaju, radi se o glagolu koji označava trganje ili odvajanje dijela nečega. No, ono što je važno naglasiti jest da se u hrvatskom jeziku provodi glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti.Jednačenje suglasnika po zvučnosti je glasovna promjena u kojoj se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti, te se prvi suglasnik zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom.

U slučaju glagola otkinuti, radi se o glasovnoj promjeni koja se provodi kada se zvučni glas "d" nađe ispred bezvučnog glasa "k". Prvi se glas izjednačava s drugim te i on postaje bezvučan, tj. prelazi u "t" (od + kinuti > odkinuti > otkinuti).Stoga, pravilno je pisati glagol otkinuti, otkinem, otkineš, otkinuli, otkinula, otkinulo i sl.

Ovo je važno naglasiti jer se često može naići na pogrešno pisanje "odkinuti", što nije ispravno.Primjeri upotrebe glagola otkinuti su raznovrsni. Može se koristiti u kontekstu trganja papira ili nekog materijala, odvajanja dijela nekog objekta ili odvajanja nečega od nekog drugog. Primjeri rečenica u kojima se koristi glagol otkinuti su:- Otkinula je nekoliko stranica iz moje najdraže knjige. - Otkineš li još jedan komadić papira, oduzet ću ti sve igračke. - Otkinuli smo dijelove kupusa koji nisu dobri i mama je skuhala ostatak. - Otkinute stranice dnevnika letjele su između zgrada nošene vjetrom. - Otkidali smo nekoliko stranica iz udžbenika povijesti.U svakodnevnom govoru, često se može čuti i pogrešno pisanje "odkinuti".

No, važno je naglasiti da je u hrvatskom standardnom jeziku pravilno pisati glagol otkinuti, s provođenjem glasovne promjene jednačenja suglasnika po zvučnosti.Ukratko, glagol otkinuti se pravilno piše s provođenjem glasovne promjene jednačenja suglasnika po zvučnosti. Radi se o glagolu koji označava trganje ili odvajanje dijela nečega, a primjeri upotrebe su raznovrsni. Važno je naglasiti da se u hrvatskom standardnom jeziku ne koristi oblik "odkinuti", već isključivo "otkinuti".