Oksazepam – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Oksazepam je sedativ a ne antidepresiv
Ljudi često na vrlo zbunjujuće načine miješaju pojmove sedativa i antidepresiva i često kada dobiju neki sedativ iz skupine benzodiazepina izjavljuju da uzimaju lijek za depresiju. Oksazepam je sedativ a ne antidepresiv, dapače jedna od njegovih nuspojava može biti potištenost koja može voditi u depresiju. Bez obzira na to kolika im je cijena, obje skupine lijekova treba ordinirati liječnik i nitko ih ne bi trebao kupovati u slobodnoj prodaji i nipošto ih uzimati na svoju ruku.
Iako se oksazepam dobro podnosi i njegova primjena je vrlo široka, dugoročno uzimanje nije preporučljivo jer stvaranje ovisnosti o lijeku je moguće. U ovu skupinu lijekova spadaju anksiolitici, sedativi, lijekovi protiv nesanice i hipnotici, a u svima je aktivna ljekovita tvar benzodiazepini (diazepam, lorazepam, alprazolam, klorazepam i drugi). Djelovanje je opuštajuće i smirujuće (razni anksiozni poremećaji, razne fobije i strahovi panični poremećaji opsesivno kompulzivni poremećaji), moguće ih je uvrstiti u liječenje depresije, ali ne kao primarni lijek, o tome odlučuje vaš liječnik.
Ne miješajte oksazepam sa drugim sedativima
Benzodiazepini su slikovito rečeno 2prsten u prstenu", naime 1955 godine je otkriveno da se u kemijskoj strukturi prsten benzena nalazi u prstenu diazepin i zbog svog sedativno-opuštajućeg djelovanja i dobrog podnošenja oksazepam je postao ušao u široku primjenu u liječenju tjeskobe, nesanice i olakšavanju apstinencijske krize kod liječenja alkoholizma i odvikavanja od drugih vrsta ovisnosti. No, nikako nemojte miješati više različitih sedativa, a ovaj lijek uzimajte strogo po preporuci liječnika ili prema uputama o lijeku.
Oksazepam nemojte miješati ni sa drugim benzodiazepinima, jednako kao ni s drugim sedativima, drugačijeg kemijskog sastava, a naročito ih ne miješajte s alkoholom (Amy Winehouse i Whitney Hustone su nažalost umrle od takvog kobnog miješanja). Ovaj lijek ne pomaže ako uz anksioznost imate i depresiju, dapače može vam i pogoršati depresiju. I dok veliki broj antidepresiva djeluje i anksiolitički, ovaj anksiolitik depresiju može pogoršati, čitajte uputu o lijeku i razgovarajte sa svojim liječnikom ako vam se stanje pogorša.
Tko ne smije uzimati oksazepam
Nijedan lijek nije svelijek za sve ljude i za sve slične tegobe, pa je mudro pročitati tko ne smije uzimati oksazepam. Prije svega ne smijete uzimati ovaj lijek ako ste alergični na benzodiazepine ili druge sedative, ne smiju ga uzimati ni duševni bolesnici (psihoze), osobe koje pate od teških fobija, prisilnih misli. Osobe sa oštećenom jetrom, bolesti pluća, bubrega, srca, glaukoma, apneje (prestanak disanja u snu), miastenije gravis, ako ste ovisnik o alkoholu ili drugim opijatima.
Oksazepam ne bi trebale uzimati bez velike nužde trudnice, dojilje ni osobe starije od 65 godina, a ni djeca i adolescenti. Interakcije sa drugim lijekovima mogu biti snažne i neugodne, stoga ako uzimate puno različitih lijekova za neke druge bolesti razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego počnete uzimati ovaj trankvilizator. U slučaju bilo kakvih nuspojava odmah se javite svom liječniku. Ako preskočite dozu, zaboravite uzeti lijek nikada ne uzimajte dvostruku dozu, samo uzmite sljedeću redovnu dozu.
Tagovi: