Onesvijestio ili onesvjestio?

Onesvijestio ili onesvjestio?

Dvojbe u pisanju između glasova /ije/ i /je/ su vrlo česte u hrvatskom jeziku. Mnogi govornici se pitaju kako se pravilno piše riječ "onesvijestio" ili "onesvjestio". U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, a ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/.

Međutim, postoje iznimke, poput riječi "rječnik", koja se izgovara dugo, ali se pravilno piše s /je/.Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/, kao što su "bljesak", "cvjetnjak", "smješko" i "snježni". Također, postoje iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.

Razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti i razliku u značenju riječi, kao što je slučaj s primjerima "slijedeći" (glagolski prilog, glagol slijediti) i "sljedeći" (pridjev u značenju koji je na redu).U ovom konkretnom slučaju, riječ je o glagolskom pridjevu aktivnom koji dolazi od glagola "onesvijestiti". U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati "onesvijestio".

Primjeri u kojima se koristi riječ "onesvijestio" su: "onesvijestio se minutu prije nego je trebao održati pozdravni govor", "Marko se onesvijestio baš ispred bolnice", "onesvijestio se kad je čuo sretne vijesti" i "Petar se onesvijestio kao je saznao da je ostao bez svega".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagolski pridjev aktivni u muškom rodu – "onesvijestio". Pravilno se pišu i oblici "onesvijestila", "onesvijestilo", "onesvijestili", "onesvijestile" i "onesvijestila". Potrebno je pažljivo pratiti pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/ kako bi se izbjegle pogreške u pisanju.