Što je otitis – uzrok, simptomi, liječenje
Otitis - uzrok
Naše uši, osim što nam koriste za sluh, također su zaslužne i za osjećaj za ravnotežu. Radi se o izrazito bitnom organu koji se sastoji od vanjskog, srednjeg i unutarnjeg uha, a ima važnu funkciju čak i kod ljudi koji imaju problema sa sluhom. No uši isto tako mogu biti poprilično osjetljive, posebice u najmlađoj dobi kada su česte infekcije. Upala srednjeg uha je virusna ili pak bakterijska infekcija koja zahvaća većinu djece između trećeg mjeseca i treće godine života. Drugi naziv za ovu infekciju je otitis media. Do treće godine čak preko 90% djece preboli ovu infekciju. Razlog toliko visokom postotku infekcija kod djece je to što im Eustahijeva cijev u ranoj dobi još nije dovoljno razvijena. Naime, više je vodoravna što joj smanjuje efikasnost pri sprječavanju upala kao što je otitis. Upala je najčešće uzrokovana bakterijama, a nastaje kao posljedica infekcije gornjih dišnih puteva. Može nastati kao komplikacija nakon prehlade ili upale grla. Ako su uzrok virusi, srednje uho je također uglavnom zahvaćeno kao sekundarna infekcija.
Otitis - simptomi
Otitis kod djece možemo podijeliti u tri glavne kategorije, odnosno u tri vrste upale uha s obzirom na simptome. Kod sekretorne upale srednjeg uha simptomi nisu značajni ali može doći do nagluhosti. Na pregledu kod liječnika se prepoznaje po bubnjiću koji je blago uvučen te ima sivu ili žutu boju. Kod kronične upale srednjeg uha dolazi do učestalih infekcija radi kojih je tekućina na dulje vrijeme zarobljena u srednjem uhu. Treća kategorija je ujedno i najčešća, a naziva se akutna upala srednjeg uha. Dijete osjeća bolove u uhu, slabije čuje, a nerijetko ima i povišenu tjelesnu temperaturu. Uzrok ove upale je infekcija uha radi koje su dijelovi srednjeg uha natečeni dok je tekućina zarobljena iza bubnjića. Kod beba i izrazito male djece koja ne znaju još govoriti, otitis možete prepoznati ako se krenuo javljati iscjedak iz uha, dijete ima povišenu temperaturu i probleme sa tekom i spavanje, dijete češće plaće ili trlja i povlači svoje uho. Ako sumnjate na ikakav problem, svakako se obratite liječniku.
Otitis - liječenje
Otitis kod djece može se jednostavno liječiti i najčešće nije razlog za veliku brigu. Ipak, radi se o neugodnom iskustvu za dijete pa je svakako dobra ideja otići na pregled ako sumnjate na upalu. Obratite se liječniku ako vaše dijete osjeća pritisak ili bol u uhu više od 24 sata. Do liječnika možete otići i ranije ako je među prvim simptomima također povišena temperatura i iscjedak iz uha. Nakon pregleda, postoji šansa da će vas liječnik samo poslati doma jer većina upala prođe sama od sebe kroz dva dana. No u slučaju jačih ili produljenih simptoma, najvjerojatnije će se pripisati terapija antibioticima. S obzirom da infekcija može biti uzrokovana i virusom, antibiotici ne moraju uvijek imati efekta pa se svakako obratite liječniku ako nema pomaka kroz dan do dva. Otitis će većina djece iskusiti barem jednom ali možete pokušati smanjiti šanse za zarazom kroz nekoliko metoda. Izbjegavajte izlaganje djece duhanskom dimu i dojite ako možete za poboljšanje imuniteta. Za bilo kakve savjete, najbolje je konzultirati se direktno sa pedijatrom.
Tagovi: