Što je patela
Što je patela i što sve trebamo znati o svojim koljenima?
Evolucija čovjeka je kroz milijune i milijune godina nekako uspjela podignuti ga na dvije noge. Njegove prednje noge postajale su sve gipkije, a njegovi prsti sve duži, kako bi se tadašnji čovjek akomodirao na prirodu oko sebe. Uspravljanje na dvije noge donijelo je neke velike prednosti ljudima i to je svakako jedna od najvažnijih stavki ljudske evolucija. Ipak, ista ta evolucija donijela nam je s time i mnoge probleme. Dok su naše prednje noge dobivale novu zadaću, dobivale su i stražnje. Sada je cijela težina našeg tijela bila na našim stražnjim nogama. Upravo zbog toga razvijaju nam se zdjelične kosti koje sada postaju snažnije i omogućuju nam održavanje naše težine, a naša koljena preuzela su najveći dio doslovnog tereta u našem tijelu. Tu dolazi u priču i naša patela. Patela je kost trokutastog i kružnog oblika i sastavni je dio našeg koljena. Često je u centru pažnje prilikom mnogih nepravilnosti i dijagnoza koje možemo imati kada je u pitanju naše koljeno.
Patela ili čašica? Što čini naše koljeno?
Čašica je laički naziv za patelu, premda ako pitate doktore oni će Vas ispraviti i neće pristati na taj naziv. Patela je često predmet dijagnoze kada je u pitanju naše koljeno. Neki od problema nastaju radi genetike, drugi radi navika koje imamo, treći radi neke fizičke traume. Specifičnost patele leži u činjenici da ona nije direktno povezana s ostatkom koljena i zato ju često zovemo "lebdeća kost". Naša lebdeća kost može prouzročiti štetu na hrskavici, a nekada može i izletjeti. Tada pričamo o skakačkom koljenu koje je česta dijagnoza kod različitih sportaša i sportašica. Genetske predispozicije za razvijanje problema s patelom također postoje, a o tome se detaljnije informirajte kod svog liječnika ili kod specijalista. Patela ima glavnu zadaću da nosi težinu bedrenog mišića, odnosno da djeluje kao njen "oslonac". Mnoga istraživanja na području koljena su aktualna, a među istraživanjima koja povezuju medicinu i kineziologiju, bolesti koljena su uvjerljivo najbrojnije.
Zašto je patela glavni fokus tolikog broja istraživanja?
Kada je izbila pandemija koronavirusa, bilo je logično da tada poraste broj istraživanja kada su u pitanju pandemijske bolesti. Baš kako je koronavirus aktualan u zadnje vrijeme, tako je i bolest koljena aktualna već dugi niz godina. Najveći razlog tomu jest činjenica da su bolesti koljena vrlo česte, a najveći dio tih bolesti tiče se upravo patele. Upravo radi velikog broja istraživanja danas znamo toliko o pateli. Najveći pomak u liječenju ovih dijagnoza se dogodio u trenutku kada su se pojavila istraživanja o povezanosti mišića i kostiju koljena. Patela je oduvijek bila velika tema u medicini, naročito sportskoj medicini. Patela je posljedica evolucije koja nam je donijela razne kvalitete i benefite, ali u ovom slučaju radi se o nekom malom prokletstvu. Kako ćemo pristupati ovakvim problemima u nekoj dalekoj budućnosti? To možemo samo nagađati. No, dok živimo u vremenu kada je to vrlo bitan dio našeg organizma i koji se lako može "pokvariti", dužni smo voditi brigu o njegovom zdravlju.
Tagovi: